Co to są zwoje nerwowe?

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
jerrymate
Posty: 41
Rejestracja: 8 cze 2014, o 14:26

Co to są zwoje nerwowe?

Post autor: jerrymate »

Uczę się właśnie układu nerwowego i natrafiłem na definicję (że są to ciała neuronów poza OUN) i podział zwojów nerwowych na czaszkowe i rdzeniowe (= czuciowe) oraz autonomiczne. Nie rozumiem ani tej definicji ani podziału. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić tak łopatologicznie co to jest, gdzie występuje, jakie ma funkcje i dlaczego ma taki podział jaki napisałem wyżej?

Przy okazji jeszcze jedno pytanie - czy w każdym nerwie rdzeniowym znajdują się drogi wstępujące i zstępujące wchodzące/schodzące od mózgu przez istotę białą?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Co to są zwoje nerwowe?

Post autor: Giardia Lamblia »

Matura? Jak tak, to nie musisz tego rozumieć. Jedynie wiedzieć, że skupienie ciał komórek nerwowych poza OUN to właśnie zwój.

Nie da się tego łopatologicznie wytłumaczyć inaczej.

Np. w drodze zwojowo-rdzeniowo-wzgórzowo-korowej (czyli inaczej czucie eksteroreceptywne, wygooglaj sobie jak nie wiesz) jak widać z nazwy pobudzenie przechodzi (oczywiście zaczynając od receptora) najpierw poprzez zwój, gdzie mamy pierwszy neuron (długi dendryt łączy się z tym wspomnianym receptorem). Jego akson pniem tylnym przechodzi do rogów tylnych rdzenia (tam drugi neuron). Następnie drugi neuron wysyła akson do wzgórza (jądro brzuszne tylno-przyśrodkowe, w nim jest trzeci neuron), a stamtąd kierujemy się do kory czuciowej (np. płacik okołośrodkowy tylny lub też zakręt zaśrodkowy) gdzie jest ośrodek czucia.

Czyli zwój rdzeniowy jest miejscem, gdzie występuje pierwszy neuron dróg czuciowych, wysyłający swoje wypustki (dendryty) do receptorów, a akson do rdzenia kręgowego.

Dlaczego? Bo tak się zrobiło w wyniku ewolucji.
jerrymate
Posty: 41
Rejestracja: 8 cze 2014, o 14:26

Re: Co to są zwoje nerwowe?

Post autor: jerrymate »

Czy można powiedzieć, że w somatycznym UN zwoje nerwowe występują tylko w drodze dośrodkowej a w autonomicznym UN tylko w odśrodkowej?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Co to są zwoje nerwowe?

Post autor: Giardia Lamblia »

jerrymate pisze:Czy można powiedzieć, że w somatycznym UN zwoje nerwowe występują tylko w drodze dośrodkowej
Tak
jerrymate pisze:a w autonomicznym UN tylko w odśrodkowej?
Według mojej wiedzy oraz faktu istnienia włókien przedzwojowych i zazwojowych w miejscach, które by świadczyły o drodze eferentnej - tak.
ZuzM
Posty: 31
Rejestracja: 23 lip 2015, o 13:30

ciało komórki nerwowej

Post autor: ZuzM »

Hej mam pytanie
Ciało komórki nerwowej charakteryzuje się dużą liczbą mitochondriow siateczką srodoplazmatyczna szorstka i rozbudowanym aparatem Golgiego
I tu zastanawiam się duza liczba mitochondriow związana z dużym zapotrzebowaniem na energię ER szorstkie odp za syntezę białek więc czy to chodzi o tą pomope sodowo potasowa która wpływa na przepływu impulsów nerwowych dlatego ER szorstkie jest silnie rozbudowane? I jeszcze aparat GGolgiego tam zachodzi modyfikacja synteza białek czyli np tej pompy bo nie wiem)

regulier
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:59

Re: Co to są zwoje nerwowe?

Post autor: regulier »

A nie było o tym w szkole? Bo tak mi się wydaje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości