"sztyft do czyszczenia optyki"

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

"sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

Jak myślicie nada się to do czyszczenia optyki w mikroskopie, a jeżeli ktoś posiada taki sztyft to proszę o opinie:

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=113&roducts_id=801
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Boguslaw »

".Końcówki wykonane są w technologii umożliwiającej czyszczenie powierzchni z zabrudzeń takich jak odciski palców czy tłuste plamy bez użycia detergentów."
Też jestem ciekaw, jak to by się sprawdzało do szybkiego przeczyszczania zewnętrznych powierzchni szkieł ?
Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

Boguslaw pisze:"
Też jestem ciekaw, jak to by się sprawdzało do szybkiego przeczyszczania zewnętrznych powierzchni szkieł ?
Nie wiem ale zaryzykuje i kupie na testy, jak coś to dam ci znać jak to się sprawuje
JohnyM

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: JohnyM »

Jak masz mikroskop od niedawna, to polecam profilaktykę zamiast czyszczenia. Zakrywaj mikroskop i nie dotykaj szkła, a wszystko czego będziesz potrzebował to pędzelek do kurzu (najlepiej bobrowy).
Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

Co jak co ale mikroskop leży cały czas przykryty w szafce i ani razu nie zdążyło mi się dotknąć palcem elementu optycznego. A przeczyścić mikroskop z kurzu albo po olejku intensywnym itd by się przydało

Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

Imersyjnego * sorry telefon poprawia błędy których nie ma.

JohnyM

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: JohnyM »

Twój mikroskop nie obsługuje oleju.
Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

JohnyM pisze:Twój mikroskop nie obsługuje oleju.
Dlaczego nie?

JohnyM

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: JohnyM »

Nie ma do niego obiektywów olejowych. To jest mikroskop zabawkowy/szkolny. Co nie oznacza, że nie da się z niego sporo wyciągnąć. Możesz sobie dorobić polaryzację. Ze względu na nietypowy kondensor możesz mieć problemy z ciemnym polem, ale z oświetleniem skośnym możesz się pobawić. Z polaryzacją i skośnym możesz symulować DIC etc.
Kacper Kwiatkowski
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 19:17

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Kacper Kwiatkowski »

1.Serio? Ale mam w nim jeden obiektyw o pow 40x, który ma metalową końcówkę (ruchomą) i na oko wydaje się wodoszczelna.

2. co to jest Dic

3o co chodzi w ciemnym polu? I czym no się różni od światła ukośne?

Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Pickul »

Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: "sztyft do czyszczenia optyki"

Post autor: Boguslaw »

Kacper Kwiatkowski pisze:Nie wiem ale zaryzykuje i kupie na testy, jak coś to dam ci znać jak to się sprawuje
Czekam na test :- )
Głupio mi Cię namawiać, ale do testu wypadałoby dotknąć palcem szkiełka np. okularu ew. kapnąć na nie kropelkę wody i pozwolić jej podeschnąć -)
Nigdy nie używałem tego typu wynalazków i raczej odnoszę się do nich sceptycznie, ale kto wie.?
JohnyM pisze:.a wszystko czego będziesz potrzebował to pędzelek do kurzu (najlepiej bobrowy).
Osobiście do bieżących zakurzeń używam pędzelka fotograficznego z sierści chyba borsuczej.
Jednak czasami w ferworze ekscytujących oględzin (pośpiech, adrenalina) przy 2-3 rozstawionych mikroskopach zdarza mi się zahaczyć palcem o szkło lub kapnąć na nie wodą, itp, nie zauważywszy tego!
Wtedy w ruch siłą rzeczy idzie Kontakt IPA", patyczek higieniczny, gruszka.

Dlatego właśnie ciekaw jestem praktycznej skuteczności np. takiego sztyftu, choć jak zauważyłem podchodzę do tego dosyć sceptycznie - )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości