Zależność konduktywności od stężenia elektrolitu

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
binczer
Posty: 9
Rejestracja: 30 cze 2015, o 14:43

Zależność konduktywności od stężenia elektrolitu

Post autor: binczer »

Hej, mógłby mi ktoś wyjasnić jaka jest zależność konduktywności od stężenia elektrolitu ? Nie mieliśmy tego na wykładzie a na kole może się pojawić. :C
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: konduktywność

Post autor: Adax82 »

binczer,
Konduktywność σ ( będąca odwrotnością oporu właściwego ) proporcjonalna jest do:
1. ładunku nośnika q
2. ruchliwości nośnika µ
3. koncentracji nośnika n

σ = q*µ*n

W elektrolitach ruch odbywa się na skutek ruchu jonów ( a nie elektronów ), które są znacznie, znacznie większe od elektronów. Podgrzewanie roztworu obniża konduktywność gdyż wzrastają ruchy cieple cząsteczek, powoduje to ich coraz bardziej chaotyczne ruchy ( obijają się wzajemnie ) co utrudnia ich ruch w kierunku anody czy katody.
Jednocześnie wzrost stężenia elektrolitu zapewnia większą koncentrację nośnika powodując wzrost konduktywności. Ponadto konduktywność elektrolitu będzie większa w przypadku np. jonów Ca2+ niż w przypadku jonów Na+, ale też trzeba pamiętać o wielkości tych jonów, bo ma to wpływ na łatwość ich przemieszczania się.
Jeśli zjawisko konduktywności rozpatrujemy w oderwaniu od temperatury - to powyżej przytoczony wzór odpowiada na Twoje pytanie.
W każdym razie jest to zjawisko bardziej złożone niż ruch elektronów w metalach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości