Powiązania między układami narządów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Jureczek
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2008, o 16:05

Powiązania między układami narządów

Post autor: Jureczek »

Witam
Właśnie rozpoczynam swoją przygodę z forum. I od razu mam problem z zadaniem domowym, otóż mam opisać: powiązania między układami narządów człowieka. Szukałem tego wszędzie i nigdzie nie mogę znaleźć. W trakcie poszukiwań trafiłem na to forum i mam nadzieję, że tu otrzymam pomoc, o co bardzo proszę. Pozdrawiam.
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Kasia;) »

Ale przecież to jest proste!
Weźmy taki układ nerwowy- łączy się z wszystkimi układami prawda? Np. przekazuje impulsy do mięśni, dzięki czemu mięśnie zaczynają sie kurczyć, przekazuje impulsy z narządów pokarmowych- czujemy głód, itd.
Układ kostny m.in. jest przyczepem dla mięśni. Powiązanie układu pokarmowego z wydalniczym, układu krwionośnego z wszystkimi układami, układu hormonalnego z rozrodczym, krwionośnym itd.
Przykłady można mnożyć. Rusz głową
Jureczek
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2008, o 16:05

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Jureczek »

OK, dzięki, ale to wypisać tylko te co mi podałaś czy jakieś jeszcze ? Wiesz, bo ja z biologii to niezbyt dobry jestem, dlatego proszę o pomoc
Jureczek
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2008, o 16:05

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Jureczek »

no jakoś nic tam nie wyczytałem ciekawego.
Kasia mi trochę pomogła, ale i tak nie wiem jak resztę zrobić. Proszę, napiszcie całe jak to ma być
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Kasia;) »

Oj za łatwo byś miał, nikt za Ciebie zadania nie odrobi, troche Twojego wkładu też musi być Możesz skorzystać z tych przykładów, które podałam wczesniej, ale nie wystarczy, że napiszesz np. o tym, że układ krwionośny łączy się z hormonalnym- napisz jak się łączy, jak jeden układ wpływa na drugi- krew roznosi hormony do tkanek docelowych, nie zapomnij też o układzie oddechowym- jego połączenie z krwionośnym- roznoszenie gazów oddechowych.
Myśl, myśl to nie boli
Ursus
Posty: 19
Rejestracja: 10 sty 2008, o 17:51

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Ursus »

To nie jest przecież trudne. Np.
- taki układ krwionośny transportuje tlen i produkty przemiany materii do wszystkich komórek a więc i do wszystkich układów, ale jedno z jego ważniejszych powiązań występuje z układem oddechowym. Mam na myśli, że w pęcherzykach płucnych do krwi przekazywany jest tlen a z krwi dwutlenek węgla
- układ hormonalny reguluje pracę wielu innych, hormony są przecież niezbędne w rozmnażaniu się (układ rozrodczy). Hormony działają też na układ wydalniczy (aldosteron), mięśniowy i wiele innych
- połączenie układu mięśniowego ze szkieletowym umożliwia ruch
- układ nerwowy steruje pracą wszystkich innych układów (bardzo ściśle współpracuje z hormonalnym)
- poza tym układ krwionośny współpracuje ze wszystkimi innymi: transportuje tlen do mięśni (układ mięśniowy), rozprowadza hormony (hormonalny), substancje pokarmowe (układ pokarmowy) itd.

Można by tak wymieniać do jutra a i tak byś nie skończył. Rusz trochę głową
Jureczek
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2008, o 16:05

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Jureczek »

No ok, dzieki. A moze byc napisane tak? :

Układy współpracują między sobą i dzięki tej współpracy mogą wytworzyć organizm bardzo złożony. Każdy układ jest wyspecjalizowany w pełnieniu innej funkcji charakterystycznej dla niego. Organizm w rezultacie może pełnić wiele funkcji i czynności życiowych jednocześnie.
Np. współdziałanie układów krwionośnego,oddechowego,pokarmowego i wydalniczego:
Krew pełni role transportera-pośrednika miedzy układami - odbiera tlen z pęcherzyków płucnych i przenosi do narządów układu pokarmowego, aby mogły zachodzic procesy wymagające jego obecności. Z układu pokarmowego transportuje substancje energetyczne do mięsni międzyżebrowych, dzieki którym oddychamy, a które do pracy potrzebują energii i tlenu z krwi. To co spalą (zbedne produkty) krew przenosi do układu wydalniczego, gdzie nastepuje filtracja i resorpcja. To co sie nadaje dalej - posyłane jest z krwia na obwód. Układ pokarmowy większe czastki niestrawione i toksyny oddaje bezpośrednio do układu wydaniczego.

Może tak byc ? A jesli nie to co poprawic ?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: skarabae »

Z układu pokarmowego transportuje substancje energetyczne
lepiej byłoby napisać substancje odżywczo-budulcowe, bo nie wszystkie one będą w przyszłości źródłem energii. A do mieśni międzyżebrowych warto dodać przeponę, ona jednak jest najważniejsza

Ad. zbędnych produktów- jest nim także Co2 który jest usuwany poprzez płuca, kolejne powiazanie
Układ pokarmowy większe czastki niestrawione i toksyny oddaje bezpośrednio do układu wydaniczego.
Nie myl tutaj wydalania (układ wydalniczy) i eliminacji (układ pokarmowy, dotyczy substancji, które nie zostały wchłonięte)
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: dawidw »

Jureczek pisze:Układy współpracują między sobą i dzięki tej współpracy mogą wytworzyć organizm bardzo złożony.
To zdanie stylistycznie nie jest chyba najlepsze
Jureczek
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2008, o 16:05

Re: Powiązania między układami narządów

Post autor: Jureczek »

Tak więc dostałem 4+ za to zadanie, czyli jak na mnie, to dobrze
Dzięki za pomoc
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości