dlaczego celofan nie działa jak błona półprzepuszczalna?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

dlaczego celofan nie działa jak błona półprzepuszczalna?

Post autor: machoń »

W sieci znalazłam informacje, że ludzie nauczyli się wytwarzać sztucznie błonę pólprzepuszczalną mianowicie celofan. Postanowiłam zrobić doświadczenie aby zobaczyć zjawisko osmozy. Do słoika nalałam wodę z kranu a do drugiego mniejszego wodę z cukrem (roztwór dosyć stężony) i przykryłam go szczelnie celofanem następnie odwróciłam i tak wsadziłam do 1 słoika żeby celofan był zanurzony ale żeby nie dotykał dna (ok 15cm od dna). Zaznaczyłam na obu słoikach dokąd sięga woda. W dużym słoiku poziom wody powinien się obniżyć a w małym podwyżyć. Po 4 godzinach nie widać żadnych zmian. Czy coś zrobiłam źle czy jednak celofan nie spełnia warunków błony pólprzepuszczalnej. Jeśli to drugie to dlaczego tak jest?

Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: dlaczego celofan nie działa jak błona półprzepuszczalna?

Post autor: Anthrax »

Na moje, to za krótko robisz eksperyment, poczekaj tak 3-4 dni i wtedy zobacz zmiany.
Skąd masz ten celofan?
Osobną kwestią jest używanie wody z kranu zamiast wody destylowanej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: dlaczego celofan nie działa jak błona półprzepuszczalna?

Post autor: AnnaWP »

pozostaje kwestia penetracji roztworu.
Może celofan przylega do dna i woda zwyczajnie nie kontaktuje się z roztworem?
Może woreczek byłby lepszy, albo słoik odwrócić normalnie.
Albo podstawić pod rant cokolwiek - kamyk ze szkła byłby idealny, bo nie reaguje z niczym.
machoń
Posty: 32
Rejestracja: 13 sty 2016, o 19:16

Re: dlaczego celofan nie działa jak błona półprzepuszczalna?

Post autor: machoń »

AnnaW_UO,

Na szklankę nałożyłam celofan a następnie odwróciłam ją tak, że dno było na górze a góra szklanki (tam gdzie przykładamy usta ) wraz z celofanem była zanurzona w wodzie w słoiku ale nie dotykała dna. Była jakoś 10-15 cm od dna słoika więc celofan całą powierzchnią stykał się z wodą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości