Układ kostny człowieka

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
strefa61
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:59

Układ kostny człowieka

Post autor: strefa61 »

1.Dlaczego składniki kości dorosłego człowieka podlegają wymianie?
-(moje, wolne wymysły, niczym nie potwierdzone p): umozliwia to zrastanie się kości w przypadku złamania/pęknięcia, umożliwia to naprawe drobnych zmian w strukturze kości wywołanych normalną aktywnością fizyczną człowieka
2. Z jakiego powodu proces wymiany składników zachodzi tak intensywnie u dzieci?
-kości dzieci są słabe i zawierają dużą ilość tkanki chrzęstnej, w trakcie rozwoju tkanka ta jest wymieniana na kostną, same kości gęstnieją oraz się wydłużają, grubną - tylko, że po co wtedy wymiana? nazwałbym to raczej dobudowywaniem jeszcze nie istniejących kosci
3. Czy złamanie kości wpłynie na tempo wymiany skłądników tk. kostnej?
-podejrzewam, że tak, bo zostają wtedy przerwane naczynia krwionośnie i okostna, które odpowiadają za odżywianie kości.
jak to widzą oczy eksperta? p
jimmy180
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2015, o 20:35

Re: Układ kostny człowieka

Post autor: jimmy180 »

żaden ze mnie ekspert ale może coś pomogę

z 1. zgadzam się
z 2. dodałbym że tkanka chrzęstna budująca w całości szkielet noworodka i w części szkielet dziecka jest nie do końca dobrym materiałem budulcowym ponieważ jest stosunkowo miękka i zbyt elastyczna aby móc stanowić sztywną i twardą podporę dla ciała oraz stanowić pewną ochronę narządów wewnetrznych (taka po prostu charakterystyka tk. chrzęstnej). w kościach zachodzi również proces erytropoezy stąd również ochrona tak ważnego procesu.
3. wpływa na zmiane tempa aby jak najszybciej zregenerować daną kość. kościec jest wymieniany co kilka lat w całości a zrastanie nastepuje w przeciągu kilku tygodni dlatego musi to być proces przyspieszony
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości