Widzenie jednego obrazu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
kinmaj
Posty: 53
Rejestracja: 24 mar 2013, o 19:49

Widzenie jednego obrazu

Post autor: kinmaj »

Siemano ludziska.
Jestem na trzecim roku studiów, a dopiero dzisiaj uświadomiłem sobie, że mikroskopując tak na prawdę nie widzę obrazu z dwojga oczu. Widzę oczywiście piękny, statyczny obraz, ale odbieram go jedynie z prawego (jak się okazało) oka. Zamykając lewe widzę ten sam, natomiast przysłaniając prawe (tak, nie mam zdolności jego zamykania) - ciemność widzę, albo przesunięte koło. Kiedy już uda mi się wysterować okularem tak, aby obraz był jeden to cały drży, lata, skacze i nie wiadomo co jeszcze, w dodatku jest mały, jakby świecić latarką w ciemności po obrazie.
Nigdy mi to nie przeszkadzało w pracy na studiach, bo nie narażałem tego jednego oka na jakąś długotrwałą mękę, ale skoro poprawnie jest widzieć z dwojga oczu podobno JEDEN OLBRZYMI OBRAZ (tak wypowiadają się Ci, którym to było dane zobaczyć :D) to wypadałoby to umieć.
Nigdy nikt nas jakoś na to nie uczulał, ani się na tym nie skupiał, więc jeżeli ktoś też miał podobny problem, albo czuje to o co mi chodzi i ma jakąś cenną radę to byłoby fajnie. =D
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Widzenie jednego obrazu

Post autor: planapo »

Co to za mikroskop? Okulary sa czyste?

PS. Dalem adblocka na animowany avatar bo nic bardziej nie rozprasza jak cos co sie rusza a chcesz czytac Dla komfortu swojego i innych sugeruje jego zmiane na statyczny
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Widzenie jednego obrazu

Post autor: luz »

Prawda jest taka, że widzenia dwuocznego trzeba się nauczyć. Ja miałem podobnie, podejrzewałem nawet , że nasadka ma rozjechane osie optyczne. Było tak do momentu zakupu nasadki Nówki - prosto z pudełka. Wtedy dopiero się zdziwiłem ponieważ w odbiorze obrazu nic się nie zmieniło. Zacząłem więc próbować dla różnych rozstawów okularów i udało się. Potem wróciłem do starej nasadki i bingo. Wystarczy, że raz zobaczysz obraz dwuoczny, za każdym następnym razem będzie coraz łatwiej.
Awatar użytkownika
kinmaj
Posty: 53
Rejestracja: 24 mar 2013, o 19:49

Re: Widzenie jednego obrazu

Post autor: kinmaj »

Mikroskop to wiem tylko tyle, że świetlny. Po prostu. Nie potrafię zmusić mózgu żeby patrzył z obu oczu. Myślałem, że da się tego nauczyć, ale próbowałem już tyle razy, że zaczynam powątpiewać, że kiedykolwiek mi się to uda.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Widzenie jednego obrazu

Post autor: LoginPiotrusia »

To działa na TEJ SAMEJ ZASADZIE, na jakiej należy zmusić mózg, aby w znaczkach d-_-b widział mordkę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Widzenie jednego obrazu

Post autor: AnnaWP »

Skoro widzisz ciemność, albo przesunięte koło, to nie trafiasz drugim okularem w źrenicę.
Ustaw sobie dominujące oko i okular, a drugie oko - tak jak wypadnie. Teraz zamknij dominujące oko, ale przytrzymaj ten okular, aby nie przemieszczał się. Drugi, przed drugim okiem, teraz ustaw. Skoro patrzysz drugim okiem, widzisz pewnie znowu ciemność albo przesunięte koło. Przesuń okular na zewnątrz lub do środka, aż trafisz w źrenicę. Jeżeli zobaczysz drugim okiem pełne pole, sprawdź pierwszym, czy pasuje - i powinno działać.

Tak, to prawda, że trzeba się nauczyć, ale jeżeli nie ustawisz okularów prawidłowo, to nie nauczysz się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości