Szacowanie entalpii na podstawie energii wiązań

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
tetlejek
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2016, o 20:08

Szacowanie entalpii na podstawie energii wiązań

Post autor: tetlejek »

Siemka, to mój pierwszy post, przeglądałem Wasze forum w poszukiwaniu odpowiedzi ale nie znalazłem podobnego pytania.
Na rysunku poniżej reakcja egzoenergetyczna.
Jak wydać na powyższym najpierw linia reprezentująca energię jest wyżej a później niżej bo energia uciekła do otoczenia.
Entalpia jest ujemna. Dlaczego więc suma energii wiązań produktów jest wyższa od substatów w reakcjach egzoenergetycznych (np spalanie metanu). Skoro linia się zaczyna wyżej to by sugerowało że na początku jest więcej energii w układzie?
CH4+2O2 CO2 + 2H20
4*384,5 + 2*498 2*742 + 2*2*463 = -802Kj

Pozdrawiam
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Szacowanie entalpii na podstawie energii wiązań

Post autor: adamantan »

Wykres energetyczny przedstawia bezwzględne wartości energii wewnętrznej substratów i produktów (U), które termodynamicznie nie są możliwe do zmierzenia. Energia wewnętrzna substratów U, nie jest równa sumie energii wiązań w substratach. Energia wiązania to energia, którą trzeba dostarczyć, aby rozerwać wiązanie i odizolować atomy od siebie lub inaczej energia, która się wydziela, gdy izolowane atomy się łączą.

Przyjmijmy, że pierwotnie izolowane atomy węgla, tlenu i wodoru miały jakąś energię wewnętrzną E.
Gdy izolowane atomy naszych substratów połączyły się wiązaniami (w substraty) to oddały do otoczenia ok. 2534 kJ energii (bo to pokazują nam dane na temat energii wiązań).
Z kolei gdy izolowane atomy połączyły się w produkty to oddały do otoczenia ok. 3336 kJ (bo to pokazują nam dane na temat energii wiązań).
Widzimy więc, że (względnie) utworzone substraty mają nieco większą energię wewnętrzną (bo oddały mniej energii) niż nasze produkty. Oto tutaj chodzi na tym wykresie energetycznym.
tetlejek
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2016, o 20:08

Re: Szacowanie entalpii na podstawie energii wiązań

Post autor: tetlejek »

Dziękuję Adamantan. Chyba niestety nie do końca rozumiem, przecież wykres reprezentuje energię substratów i produktów a nie izolowanych atomów produktów czy substratów. Czy mógłbym Cię poprosić o jeszcze kilka słów wyjaśnień? Rozumiem już, że na wykresie energia nie wskazuje na sumaryczną energię wiązań a energię wewnętrzną produktów lub substratów. Co jeszcze składa się na energię wewnętrzną oprócz energii wiązania? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Szacowanie entalpii na podstawie energii wiązań

Post autor: adamantan »

Moje wyjaśnienie opierało się na opisie uproszczonego cyklu termodynamicznego, który ma pozwolić Ci zrozumieć. Może obrazek lepiej to wyjaśni:
U_substraty_produkty.png
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość