Farmacja czy lekarski?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Shargonny
Posty: 110
Rejestracja: 8 sty 2016, o 18:11

Farmacja czy lekarski?

Post autor: Shargonny »

Otóż mam pewien dylemat
Zawsze broniłam się od medycyny jak mogłam, nie chciałam w ogóle tam iść, kierowałam się bardziej na farmację, gdyż o wiele lepsza jestem z chemii niż z biologii.
Lecz ostatnio zdałam sobie sprawę, że jeśli mam pracować w aptece, za ladą, bo to raczej mnie czeka, to jakoś mi się to nie podoba Chciałabym czegoś innego.
I tak zaczęłam się zastanawiać nad lekarskim. Boję się jednak, że moja praca będzie wyglądała na siedzeniu w przychodniach i szpitalach 24 godziny. Wiem, że to nie jest praca niczym z Dr Housea, tylko wiadomo jakie są realia w Polsce. No i czy będąc jakoś mało wybitną osobą z biologii poradziłabym sobie?
Pomocy. :c
ooo97
Posty: 67
Rejestracja: 25 sty 2016, o 11:13

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: ooo97 »

Wbrew pozorom farmacja to nie tylko apteka, lada i starsze panie ale masa możliwości. A jeśli nie czujesz medycyny to zostaw miejsce dla kogoś kto ją czuje
Czy poradziłabyś sobie? Powiem tak: Jak człowiek się uprze to zawsze sobie poradzi. Ale czy gra warta świeczki jeśli czujesz się pewniej w innej dziedzinie, równie dobrze prosperującej? Wydaje mi się, że nie.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Nitrogenium32 »

Shargonny pisze:ostatnio zdałam sobie sprawę, że jeśli mam pracować w aptece, za ladą, bo to raczej mnie czeka, to jakoś mi się to nie podoba Chciałabym czegoś innego.
Zaraz się normalnie wkurzę. Farmacja to nie tylko apteka, jak to sądzi 95% społeczeństwa. Farmacja to cały wachlarz możliwości, od apteki, przez instytucje, koncerny, firmy, po pracę naukową. Wiele jest ścieżek rozwoju, naprawdę.
Shargonny pisze:zaczęłam się zastanawiać nad lekarskim. Boję się jednak, że moja praca będzie wyglądała na siedzeniu w przychodniach i szpitalach 24 godziny. Wiem, że to nie jest praca niczym z Dr Housea, tylko wiadomo jakie są realia w Polsce
Nie jestem ekspertem od kierunku lekarskiego, ale sądzę, że siedzenie w szpitalu 24h/d może być jednak pełne wrażeń. Pytanie tylko czy właśnie to chcesz robić w życiu. Po 6 latach studiów na kierunku lekarskim jest jeszcze specjalizacja, za to po 5,5 roku farmacji możesz aplikować na doktorat i prowadzić własne badania naukowe. Jeśli przychodnia lub szpital nie jest tym, co chcesz robić w życiu - nie warto marnować na to tylu lat wyjętych z życiorysu.
Shargonny pisze:czy będąc jakoś mało wybitną osobą z biologii poradziłabym sobie?
Na lekarskim jest zdecydowanie mniej chemii niż na farmacji, za to biologi jest tak jakby po równo - bo farmacja to nie tylko chemia, a lekarski to nie tylko studiowanie człowieka. Przed każdym staje kiedyś biochemia, mikrobiologia, genetyka, biologia molekularna etc.

Ja też byłem mało wybitny z biologii i praktycznie kochałem chemię, ale odkąd jestem na farmacji (już II semestr) całkowicie mi się to odmieniło i zdecydowanie wolę biologię od chemii. Pokochałem nawet botanikę i prowadzę nawet własne badania naukowe w ramach koła naukowego (tak, na pierwszym roku, da się). Wniosek - wszystko może się zdarzyć.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Mårran »

Lekarski to też nie tylko przesiadywanie w szpitalach. Tak samo, jak po farmacji, wachlarz jest szeroki, od firm farmaceutycznych po doktorat i pracę na uczelni

Generalnie wybitnym być nie trzeba, jak się nauczysz szybko wkuwać, to sobie wszędzie poradzisz ^^
Pani Buka
Shargonny
Posty: 110
Rejestracja: 8 sty 2016, o 18:11

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Shargonny »

A czy bez specjalizacji z farmacji mogę iść gdzieś więcej niż do apteki?

Tyle, że wybieram siędo Lublina raczej, a tam są małe możliwości. :c
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Anthrax »

Co to za problem, że do Lublina?
Do Lublina chcesz iść na studia, a później możesz pracować w innym mieście/rejonie.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Nitrogenium32 »

Shargonny pisze:A czy bez specjalizacji z farmacji mogę iść gdzieś więcej niż do apteki?
A po co w ogóle robić specjalizację? Nie jest to obowiązkowe. Zresztą:

"Farmaceuci mogą rozszerzać swą wiedzę w dwóch trybach. Po pierwsze poprzez obowiązkowe kształcenie ustawiczne, zobowiązujące ich do zdobycia w ciągu pięciu lat 100 punktów edukacyjnych, na przykład poprzez udział w zakończonych testem kursach szkolenia ciągłego lub kursach specjalizacyjnych (minimum 50 punktów należy uzyskać w ten sposób), a także za uczestnictwo w szkoleniach czy konferencjach, wygłoszenie referatu, publikację naukową. Przestrzegania tego obowiązku pilnują poszczególne izby aptekarskie.

Po drugie – farmaceuci kształcić mogą się też w ramach podyplomowych specjalizacji. Nauka w tym trybie jest dobrowolna."

Shargonny pisze:Tyle, że wybieram siędo Lublina raczej, a tam są małe możliwości. :c
Można pracować gdziekolwiek. Można nawet wyjechać do pracy za granicę, np. do Niemiec. Pani dr n. farm. Irena Eris (tak, ta od kosmetyków) skończyła farmację w Warszawie, doktoryzowała się w Berlinie i rozkręciła niezły biznes kosmetyczny. Można? - można!

Ja osobiście siebie samego nie widzę w aptece (chyba że jako właściciela apteki), lecz w pracy naukowej, a po farmacji jest mnóstwo kierunków, w których można rozwijać się naukowo - chemia, biotechnologia, biologia molekularna, fitochemia, mikrobiologia etc. Jeśli to jest to, czym chcesz się zajmować - pamiętaj, że zawsze jak najszybciej w to wejść, bo to bardzo rozwija.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Mårran »

Pamiętaj, że doktorat możesz zrobić w różnych dziedzinach, np. uderzyć w bardziej chemiczne nauki. A z Lublina można wyjechać, jeszcze wiz nie potrzeba ^^
Pani Buka
Shargonny
Posty: 110
Rejestracja: 8 sty 2016, o 18:11

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Shargonny »

Dziękuję, pocieszyliście mnie. :3
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Argentum »

Ja też kiedyś czytałem, pytałem i się plątałem po różnych forach, jak żyd po pustym sklepie. Na nic to wszystko - ze swojej strony mogę Ci polecić jedno: najpierw zerknij na wyniki matur, a potem się zastanawiaj. O WIELE MNIEJ STRESU.
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Anthrax »

Argentum pisze:najpierw zerknij na wyniki matur, a potem się zastanawiaj. O WIELE MNIEJ STRESU.
W pełni się z tym zgodzę.

Ale trzeba pamiętać, że na niektóre uczelnie trzeba się zarejestrować przed otrzymaniem wyników matur. Czyli taka rejestracja w ciemno, no ale cóż. Lepiej o tym pomyśleć, żeby potem nie było rozczarowań, że rekrutacja już zamknięta.
Shargonny
Posty: 110
Rejestracja: 8 sty 2016, o 18:11

Re: Farmacja czy lekarski?

Post autor: Shargonny »

Niestety wyniki matur dopiero 5 lipca. :c
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości