Kiedy korzystać z prawa Hessa?

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Kiedy korzystać z prawa Hessa?

Post autor: AdiXon »

Hej!

Rozwiązując zadania z entalpii mylę się kiedy wszystko zsumować według Hessa. Nie rozumiem do końca też kiedy używa się wzoru produkty - substraty", bo w większości zadań jest substraty - produkty". Jedyne czego jestem pewien to entalpia wiązań. gdzie odejmuje się substraty od produktów.

Mógłby mi ktoś rozświetlić te zasady?
Niby zadanie wszystko rozumiem, ok. Jednak kiedy przychodzi do podliczenia to jest jedna wielka niewiadoma i zazwyczaj strzelam.

Z góry dziękuje!
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Kiedy korzystać z prawa Hessa?

Post autor: adamantan »

AdiXon pisze:Hej!

Rozwiązując zadania z entalpii mylę się kiedy wszystko zsumować według Hessa. Nie rozumiem do końca też kiedy używa się wzoru produkty - substraty", bo w większości zadań jest substraty - produkty". Jedyne czego jestem pewien to entalpia wiązań. gdzie odejmuje się substraty od produktów.

Mógłby mi ktoś rozświetlić te zasady?
Niby zadanie wszystko rozumiem, ok. Jednak kiedy przychodzi do podliczenia to jest jedna wielka niewiadoma i zazwyczaj strzelam.

Z góry dziękuje!
Obliczając entalpię reakcji z innych reakcji, niezależnie jakim sposobem matematycznym to robisz, zawsze i tak korzystasz z prawa Hessa.

Jeśli chcesz obliczać ze wzorów:

entalpia dowolnej reakcji = (suma entalpii tworzenia produktów pomnożona przez odpowiednie współczynniki) - (suma entalpii tworzenia substratów pomnożona przez odpowiednie współczynniki)

to MUSISZ mieć podane entalpie tworzenia wszystkich reagentów (dla pierwiastków termodynamicznie trwałych 0). Więc nie jest to metoda uniwersalna.

entalpia dowolnej reakcji = (suma entalpii spalania substratów pomnożona przez odpowiednie współczynniki) - (suma entalpii spalania produktów pomnożona przez odpowiednie współczynniki)

to MUSISZ mieć podane entalpie spalania wszystkich reagentów . Więc nie jest to metoda uniwersalna.


Jeśli robisz to metodą sumowania równań termochemicznych odpowiednio dobranych stronami i odpowiednio wymnożonych to jest to metoda uniwersalna. Tak samo jak układając cykl termodynamiczny.
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Kiedy korzystać z prawa Hessa?

Post autor: AdiXon »

Dziękuje bardzo!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości