Czy tak MOŻNA liczyć?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Czy tak MOŻNA liczyć?

Post autor: Black_W »

Próbkę dolomitu o masie 10 g, zawierającego 8% zanieczyszczeń rozpuszczono w kwasie chlorowodorowym. W wyniku reakcji wydzieliło się 2,24 dm3 CO2 (warunki normalne).
Oblicz w jakim stosunku molowym występują węglan magnezu oraz węglan wapnia.

ONI liczyli to na molach, gdzie ostatecznie im wyszło, że
nCaCO3 = 0,05
n MgCO3 = 0,05

czyli stosunek 1:1

Mi wyszło tak samo, tylko, że liczyłam inaczej, a ponieważ znam swoją wyobraźnię zastanawiam się, czy mój sposób był dobry, czy raczej to czysty fart".

Otóż : wypisując jedną reakcję HCl z MgCO3 i drugą HCl z CaCO3 zsumowałam te dwie reakcje:

x y 2,24 dm3
MgCO3 + CaCO3 + 4HCl MgCl2 +CaCl2 + 2H2O + 2CO2
84 g 100g 44,8 dm3

x = 4,2 g
y = 5 g

10 g (dolomitu) - 100%
9,2 g (czystego dolomitu) - 92%

n mgco3 * 4,2 + n caco3 * 5 g = 9,2
n mgco3 + n caco3 = 2 mole CO2


Czy dobrze?
pesel

Re: Czy tak MOŻNA liczyć?

Post autor: pesel »

Black_W pisze:Czy dobrze?
No źle, tak nie można. A raczej można ale jest to sposób, że tak powiem, mało optymalny. Założyłaś sprytnie, że masz mieszaninę w stosunku molowym 1:1, o tu:
Black_W pisze:Otóż : wypisując jedną reakcję HCl z MgCO3 i drugą HCl z CaCO3 zsumowałam te dwie reakcje:
MgCO3 + CaCO3 + 4HCl MgCl2 +CaCl2 + 2H2O + 2CO2
Jedyne co zrobiłaś to potwierdziłaś swoją hipotezę, która zupełnie przypadkiem okazała się prawidłowa. Gdyby się nie potwierdziła to zgodnie z tą metodą sprawdzałabyś kolejno 1:2, 1:3, 1:4 2:3, 2:5, 2:7.? Bez pewności, że trafisz w skończonym czasie.
Awatar użytkownika
Black_W
Posty: 70
Rejestracja: 8 kwie 2016, o 11:31

Re: Czy tak MOŻNA liczyć?

Post autor: Black_W »

Dziękuję za odpowiedź

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości