Gaz syntezowy- zagazowanie węgla

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Renti
Posty: 3
Rejestracja: 4 maja 2016, o 17:55

Gaz syntezowy- zagazowanie węgla

Post autor: Renti »

Witam!
Mam nadzieję, że ktoś mi podpowie jak mam sobie poradzić z tematem jak podejść do obliczeń dla procesu metanizacji, reakcji pierwotnych przy otrzymywaniu gazu syntezowego otrzymywanego metodą zagazowania węgla.
1) C+ H2O lt CO +H2/ reakcja wytwarzania gazu wodnego
2) C + CO2lt 2CO / reakcja Boduarda
3) C + 2H2lt CH4 / hydrozgazowania
4) 2C +O2lt 2CO / reakacja niecałkowitego spalania

jak obl. ile otrzymamy produktu na każdy kg węgla (dla tych reakcji pierwotnych) Zapewne muszę zrobić jakieś załozenie np dla 60% uzyskanych gazów
Proszę jeśli ktoś moze mi podac etapy działań/ nie proszę o rozwizanie. Maturę zdawalam 29 lat temu, a na studiach nie było za dużo chemii i mało co pamiętam.
pesel

Re: Gaz syntezowy- zagazowanie węgla

Post autor: pesel »

Nie do końca łapię o co Ci chodzi ale jeżeli chcesz obliczyć ile np. otrzymasz gazów z 1kg węgla w reakcji 1) to szłoby to jakoś tak:

Z 1 mola węgla otrzymujemy 1 mol tlenku węgla i 1 mol wodoru (przy założeniu 100% wydajności). To widać z równania reakcji.

W 1kg węgla jest 1000g/12g=83.33 mola węgla, toteż otrzymamy po 83.33 mola tlenku węgla i wodoru.

1 mol wodoru waży 2g, 1 mol tlenku węgla waży 28g. Łatwo policzysz ile waży 83.33 mola każdego z nich.
Renti
Posty: 3
Rejestracja: 4 maja 2016, o 17:55

Re: Gaz syntezowy- zagazowanie węgla

Post autor: Renti »

W tym całym projekcie zapewne idę w kier obl stechiometrycznych, entalpi, entropii i tak po drodze pojawiło się zadanie. Nie za bardzo wiedziałam jak do tego podejść i zapewne jest tak jak Ty przedstawiasz. Nie ukrywam, że mam za małą wiedzę aby zweryfikować to co policzyłeś za co jeszcze raz dziękuję. Podnoszę kwalifikację z zakresu gospodarki odpadami i pojawiała się biotechnologia co moze być moim nieszczęściem
Renti
Posty: 3
Rejestracja: 4 maja 2016, o 17:55

Re: Gaz syntezowy- zagazowanie węgla

Post autor: Renti »

Witam ponownie!
czy powinno mi wyjść np
12 g C daje 28 g CO i 2 g H2. no to 1000 g C daje 2333,3 g CO i 166,7 g H2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości