Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
I_B
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 18:17

Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Post autor: I_B »

Witam, maturę zdawalem w 2012 roku, a w tym będę poprawiał, potrzebuję pilnej pomocy w sprawie sposobu rozwiązywania zadań obliczeniowych, minęło trochę czasu, więc zapomniałem już na jak dużą, a raczej jak małą swobodę daje klucz. Podejrzewam, że pytania dla wielu osób okażą się poprostu głupie, ale dla mnie to ważne.

1. Obliczanie entalpii: czy obliczając ją na podstawie kilku równań muszę przepisać je i po ukośniku mnożyć przez określoną liczbę, czy wystarczy tylko zapis (przykładowo): ∆Hx= 2 x ∆H1 + ∆H2 - ∆H3, a potem ∆Hx= i liczę?

2. Czy muszę wypisywać z polecenia wszystko jako Dane i Szukane?

3. Czy układając proporcje np
15g jakiegoś gazu - 22,4 dm3
30g - x muszę najpierw zapisac, że 1 mol gazu w warunkach normalnych posiada objętość 22,4 dm3?

4. Przeliczanie jednostek masy: mam V1= 0,25 dm3, potrzebuje zamienić na cm3, wystarczy podać że 1 dm = 1000 cm3, po czym zapisuje V1= 250 cm3, czy muszę zapisac całe działanie i to liczyć?

5. Przeliczanie temperatury: czy mając podane T=20°C mogę od razu zapisać T=293K, czy muszę pisać, że 0°C = 273K, więc T= 273k + 20K

6. Iloczyn rozpuszczalności: mając podane Ir sprawdzam czy wytrąci się osad, czy licząc iloczyn stężeń jonów w roztworze zapisuje to poprostu jako X?

7. Rozpad promieniotwórczy: obliczyć po ilu rozpadach próbka osiągnie masę np 1g. Mogę to obliczyć w ten sposób?
- masa po 1 rozpadzie: liczę
- masa po 2 rozpadzie: liczę
- masa po 3 rozpadzie: liczę i wyszło 1g, podaje odpowiedź, że po 3 rozpadach.

8. W elektrochemii niektóre źródła we wzorze na liczenie masy wydzielonej na elektrodzie ilość elektronów jakie brały udział w reakcji określają jako z", lub jako n". Nie ma różnicy którego zapisu użyje?

9. Czy obliczając ułamek np. 12 x 10 / 5 x 6 mogę od razu napisać = 4, czy musi być =120/30 = 4?

10. Czy licząc masę molową której potrzebuje do innych obliczeń np CaO, zapisuje poprostu MCaO= 56 g/mol, czy najpierw muszę liczyć: MCaO = MCa + MO?

11. Czy mając podane np pH=3, mogę zapisać [H+] = 3 x 10^-3 czy muszę obliczyć to ze wzoru na pH?

12. Na tę chwilę więcej nie przychodzi mi do głowy, wszystkie wskazówki mile widziane.

persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Post autor: persil1991 »

I_B pisze:2. Czy muszę wypisywać z polecenia wszystko jako Dane i Szukane?
Nie.
I_B pisze:3. Czy układając proporcje np
15g jakiegoś gazu - 22,4 dm3
30g - x muszę najpierw zapisac, że 1 mol gazu w warunkach normalnych posiada objętość 22,4 dm3?
Nie.
I_B pisze:4. Przeliczanie jednostek masy: mam V1= 0,25 dm3, potrzebuje zamienić na cm3, wystarczy podać że 1 dm = 1000 cm3, po czym zapisuje V1= 250 cm3, czy muszę zapisac całe działanie i to liczyć?
Nie musisz zapisywać całego równania, wystarczy zapis V = 1 dm3 = 1000 cm3.
I_B pisze:5. Przeliczanie temperatury: czy mając podane T=20°C mogę od razu zapisać T=293K, czy muszę pisać, że 0°C = 273K, więc T= 273k + 20K
Możesz od razu zapisać np. tak: T = 20°C = 293 K.
I_B pisze:7. Rozpad promieniotwórczy: obliczyć po ilu rozpadach próbka osiągnie masę np 1g. Mogę to obliczyć w ten sposób?
- masa po 1 rozpadzie: liczę
- masa po 2 rozpadzie: liczę
- masa po 3 rozpadzie: liczę i wyszło 1g, podaje odpowiedź, że po 3 rozpadach.
Powinieneś pokazać po kolei jak liczyłeś. Źle wygląda, jeśli w pierwszej linijce zapisałeś ostatnie z dokonywanych obliczeń. Egzaminator może zadawać sobie pytanie, skąd Ci się to wzięło. Lepiej więc:
- masa po 3 rozpadzie: podana w zadaniu
- masa po 2 rozpadzie: liczysz
- masa po 1 rozpadzie: liczysz
I_B pisze:9. Czy obliczając ułamek np. 12 x 10 / 5 x 6 mogę od razu napisać = 4, czy musi być =120/30 = 4?
Możesz pisać od razu, nie musisz nic skreślać itp., bo przecież możesz korzystać z kalkulatora
I_B pisze:10. Czy licząc masę molową której potrzebuje do innych obliczeń np CaO, zapisuje poprostu MCaO= 56 g/mol, czy najpierw muszę liczyć: MCaO = MCa + MO?
Zapisujesz po prostu masę molową, pokazanie obliczeń jest niepotrzebne.
I_B pisze:11. Czy mając podane np pH=3, mogę zapisać [H+] = 3 x 10^-3 czy muszę obliczyć to ze wzoru na pH?
Możesz od razu np.:
pH = 3
[H+] = 3 x 10-3
pesel

Re: Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Post autor: pesel »

I_B pisze:9. Czy obliczając ułamek np. 12 x 10 / 5 x 6 mogę od razu napisać = 4, czy musi być =120/30 = 4?
Nie możesz tak zapisać ponieważ = 144.
I_B
Posty: 28
Rejestracja: 30 kwie 2016, o 18:17

Re: Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Post autor: I_B »

[at]: Bardzo dziekuję, kilka problemów z głowy.
[at]: no wiem, ten ukośnik to miała być kreska ułamkowa. ))

Pozostaje jeszcze kwestia entalpii, elektrochemii i iloczynu rozpuszczalności.
Jeszcze jedno: wiem jak się zaokrągla liczby, ale co to znaczy: wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących"? Co to te cyfry znaczące? Proszę o odpowiedź, matura tuż tuż.

maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Zadania obliczeniowe - strona techniczną, pomocy

Post autor: maria304 »

persil1991 pisze:pH = 3
[H+] = 3 x 10-3
Jeśli pH = 3 to [H+] = 10-3 mol/dm3 a nie 3 x 10-3 mol/dm3
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości