ph

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
słabi
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2016, o 11:39

ph

Post autor: słabi »

Witam, mam problem z zadaniami typu:

1) w roztworze znajdują się roztwory wodorotlenku amonu i wodorotlenku litu. Jakie zachodzą reakcje w roztworze ? jakie jest pH? Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?

2)w roztworze znajdują sie roztwory kwasu cyjanowodorowego i kwasu fosforowego.Jakie zachodzą reakcje w roztworze ? jakie jest pH? Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?



Nie wiem jak się za to zabrać? Jak policzyćpH jak nie ma żadnych danych, stężeń? Czy stężenie jonów pochodzących od mocniejszego kwasu czy mocniejszej zasady będa uwzględniane? Bardzo proszę o pomoc.
pesel

Re: ph

Post autor: pesel »

s&#x142abi pisze:1) w roztworze znajdują się roztwory wodorotlenku amonu i wodorotlenku litu. Jakie zachodzą reakcje w roztworze ? jakie jest pH? Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?
Generalnie w większości przypadków można zaniedbać dysocjację amoniaku i przyjąć, że jony [OH-] pochodzą tylko od mocne go elektrolitu jakim jest LiOH. Gdyby jednak stosunek stężeń obu zasad nie pozwalał na takie uproszczenie należy wyliczyć dodatkowe stężenie [OH-] pochodzące z dysocjacji amoniaku, przyjmując, że:

KNH3=[NH4+][OH-]/(CNH3-[OH-]NH3)=[[OH-]NH3](CLiOH+[OH-]NH3])/(CNH3-[OH-]NH3)
Z tego wyznaczasz [OH-]NH3, a potem obliczasz [OH-]=CLiOH+[OH-]NH3
s&#x142abi pisze:2)w roztworze znajdują sie roztwory kwasu cyjanowodorowego i kwasu fosforowego.Jakie zachodzą reakcje w roztworze ? jakie jest pH? Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?
Przy normalnych stężeniach możesz zaniedbać dysocjację HCN (jest dużo słabszy) i uwzględnić tylko pierwszy stopień dysocjacji H3PO4. Jeżeli takie uproszczenie nie jest możliwe to trzeba uwzględniać więcej lub nawet wszystkie równowagi.
s&#x142abi pisze:Jak policzyćpH jak nie ma żadnych danych, stężeń?
W kontekście poziomu zadań, o które pytasz brzmi to co najmniej dziwnie.
s&#x142abi pisze: Czy stężenie jonów pochodzących od mocniejszego kwasu czy mocniejszej zasady będą uwzględniane?
Jak takie coś się spotka w roztworze to zajdzie reakcja. I zajmujemy się tym co powstanie, a nie tym z czego to powstało.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2016, o 16:34 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
słabi
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2016, o 11:39

Re: ph

Post autor: słabi »

bardzo dziękuje za uejmy uodpowiedź ale jak dostane takie zadanie i załóżmy że zastosujemy uproszczenie zaniedbując dysocjację amoniaku i przyjmiemy że jony OH- pochodzą tylko od LiOH to jakie bedzie pH? jaka zajdzie reakcja
piszesz?
pesel pisze: Gdyby jednak stosunek stężeń obu zasad nie pozwalał na takie uproszczenie należy wyliczyć dodatkowe stężenie [OH-] pochodzące z dysocjacji amoniaku, przyjmując, że:
- jaki stosunek stęzeń w tym zadaniu nie ma żadnych/

Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?
czyli wpływ mają jony oH- na ph i w onliczeniu ph uwzgledni się stężenie jonów OH-od pochodzących od LiOH.

Wiem, ze moje pytania są głupie ale naprawde w tym temacie jestem noga i dlatego prosze o wytłumaczenie jak przedszkolakowi. Z góry bardzo dziękuje
pesel

Re: ph

Post autor: pesel »

s&#x142abi pisze:bardzo dziękuje za uejmy uodpowiedź ale jak dostane takie zadanie i załóżmy że zastosujemy uproszczenie zaniedbując dysocjację amoniaku i przyjmiemy że jony OH- pochodzą tylko od LiOH to jakie bedzie pH?
pH=14-logCLiOH
jaka zajdzie reakcja piszesz?
Reakcja dysocjacji. Translatora używasz?
s&#x142abi pisze:- jaki stosunek stęzeń w tym zadaniu nie ma żadnych/
Nie rozumiem tego zdania.
s&#x142abi pisze:Które jony mają wpływ na pH ?
Wszystkie jak uwzględniamy aktywności. W normalnych obliczeniach jony H+ i OH-. Ponieważ iloczyn ich stężeń jest stały liczymy stężenie jednego z nich, tego którego w danej sytuacji jest łatwiej obliczyć.
s&#x142abi pisze:czyli wpływ mają jony oH- na ph i w onliczeniu ph uwzgledni się stężenie jonów OH-od pochodzących od LiOH.
Nie rozumiem. Bez urazy ale napisz to po polsku.
słabi
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2016, o 11:39

Re: ph

Post autor: słabi »

Tak z telefonu pisze:/ rzeczywiście masakra wyszła tam. Zaczynając od początku mam to zadanie
w roztworze znajdują się roztwory wodorotlenku amonu i wodorotlenku litu. Jakie zachodzą reakcje w roztworze ? jakie jest pH? Które jony mają wpływ na pH ? Stężenie których jonów będzie uwzględniane w obliczeniach pH?
To odpowiadam
Reakcja jaka zajdzie to
LiOH Li+ +OH-
pH tak jak pisałeś pH=14-logCLiOH
Które jony mają wpływ w tym przybadku to będą jony OH-
W obliczeniu pH w tym przypadku korzystamy ze stężenia jonów OH- pochodzących od LiOH?
Proszę wyprowadz mnie z błędu jeżeli coś jest źle.

pesel

Re: ph

Post autor: pesel »

Możesz jeszcze dodać, że w minimalnym stopniu zachodzi reakcja:

NH3 + H2Olt NH4+ + OH-

tylko jej stan równowagi jest przesunięty zdecydowanie w lewo. W jakim stopniu zachodzi? A to już musiałbyś podać stężenia obu wodorotlenków.
słabi
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2016, o 11:39

Re: ph

Post autor: słabi »

Bardzo dziękuje za pomoc Generalnie w takich zadaniach zawsze szukam mocniejszego elektrolitu i taka reakcja zachodzi w roztworze? czyli np jak mam roztwór NaOH i Ca(OH)2 to zajdzie dysocjacja NaOH i w niewelkim stopniu Ca(OH)2 ? a w przypadku roztworu zawierającego HI i HBr zajdzie dysocjacja HI, w niewielkim stopniu HBr?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: ph

Post autor: DMchemik »

Też ci odpisałem na sąsiednim forum. Nie do końca się zgadzam z peselem, a ponadto HBr i HI to mocne kwasy, wiec w rozcieńczonym r-rze trzeba je rozpatrywać inaczej.
pesel

Re: ph

Post autor: pesel »

s&#x142abi pisze:jak mam roztwór NaOH i Ca(OH)2 to zajdzie dysocjacja NaOH i w niewelkim stopniu Ca(OH)2 ? a w przypadku roztworu zawierającego HI i HBr zajdzie dysocjacja HI, w niewielkim stopniu HBr?
Nie odważyłbym się tak daleko idących wniosków wyciągać. Przy niebotycznych stałych dysocjacji ten o stałej dysocjacji mniejszej o kilka rzędów wielkości (mniejszej ale dalej ogromnej) nie zauważy obecności tego mocniejszego. Ja bym uznał, że wszystkie są mocne, całkowicie zdysocjowane i już. W tym pierwszym przypadku (gdzie szczególnie stała drugiego stopnia dysocjacji Ca(OH)2 nie jest niebotyczna") z kolei za bardzo ze stężeniem Ca(OH)2 nie poszalejemy, ponieważ w czystej wodzie ma małą rozpuszczalność i dodatek NaOH (które ma rozpuszczalność, cho, cho, albo i większą) i tak ją jeszcze obniży. A do obliczeń pH weźmiemy tylko to co się rozpuściło (przecież piszemy, że mam roztwór NaOH i Ca(OH)2"), a nie to co wsypaliśmy. I może się okazać, że kwestia tego czy uwzględnimy czy nie uwzględnimy dysocjację Ca(OH)2 może nie mieć znaczenia przy obliczaniu pH. Ale to już na troszkę niższym poziomie ogólności wyniknie jak będziemy mieli podane konkretne stężenia poszczególnych związków.
słabi
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2016, o 11:39

Re: ph

Post autor: słabi »

to jak wtedy rozwiazactakie zadanie?


Reakcje jakie zajdą to zarówno dysocjacja NaOH i Ca(OH)2 ? Jakie bedzie pH? wpływ na pH bedą miały zarówno jony OH- od NaOH i Ca(OH)2?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości