Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: boffin13 »

Jestem w klasie maturalnej i myślę o tym żeby wyjechać z miasta rodzinnego na studia, wiąże się to głównie z tym że na kierunki medyczne u mnie (w Poznaniu) są dośc wysokie progi więc jeśli tutaj się nie dostanę zapewne spróbuję gdzie indziej. Czy da się pogodzić studia z pracą czy na medycynie/lekarsko dentystycznym/farmacji będzie ciężko? Czy brał ktoś kredyt studencki? To może być dla mnie duża pomoc, w UK bardzo dobrze to funkcjonuje, zastanawiam się jak u nas. Warto brać czy potem są problemy? Rodzina może mi dołożyć małą sumę, ale nie chcę obciążać ich całymi kosztami więc wolałabym poradzić sobie sama.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Mårran »

Moja była współlokatorka jechała na kredycie studenckim i sobie chwaliła. Teraz go spłaca. Dostajesz go po trochu, a nie całość, więc nie wydasz wszystkiego od razu na głupoty

Z pracą na etacie może być ciężko, ale prace dorywcze w weekendy - da się. Na pierwszym roku nie radzę, bo nauka zajmuje dużo czasu, ale potem ludzie pracowali i jakiś pieniądz z tego był
Pani Buka
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: KatarzynaZSDM »

Potwierdzam, da się pracować. Moja koleżanka i na 1 roku pracowała ale miała przez to problemy z zaliczeniem studiów więc nie polecam.
moki
Posty: 121
Rejestracja: 21 mar 2012, o 09:33

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: moki »

1 rok lepiej odpuścić. Na późniejszych latach da rade, znam takich co pracują.
Sama mam kredyt, dostaje się 590zł co miesiąc. Także na mieszkanie/jedzenie/inne potrzeby nie starczy. Ze spłatą raczej nie ma problemów, zaczyna się spłatę 2 lata po studiach, jakies 200/msc oczywiscie jak sie chce mozna spłacać więcej i mieć szybciej z głowy. Plus jest on nisko oprocentowany, cos ponad jeden procent jeśli dobrze kojarzę Także warto
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: mossa »

A ja znam dziewczynę, która od początku przez całe studia pracowała i sama się utrzymywała, więc się da. Poprawkę miała z jednego egzaminu, bo na niego nie przyszła z powodu sytuacji rodzinnej, poza tym cały czas dawała radę, tak więc da się
lek. mossa
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Blade7 »

Można wziąć 600/miesiąc lub 800 od niedawna. Ja mam i jest ok, zaczyna się spłacać 2 lata po studiach połowę tego co się dostawało/miesiąc. Co pół roku do banku z podbitą legitymacją jako dowód że się dalej studiuje

vesaha
Posty: 22
Rejestracja: 18 lis 2016, o 15:11

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: vesaha »

Z tego co na szybko mogę sobie przypomnieć trzeba podjąć studia mając mniej niż 25 lat. Chyba musi być to pierwszy kierunek. Jest sporo informacji w internecie lub nawet zapytać w samym banku, wiem, że można było pobierać 600/800zł, a ostatnio ponadto gdzieś przeczytałem, iż możliwa jest opcja 1000zł. No i mam znajomego, który na tym leci, jak go pytałem co i jak powiedział, że trzeba jak najszybciej to załatwiać, bo w okresie późniejszym może być ciężko(mówię chyba o czerwcu, lipcu). Za nic nie daję ręki, bo sam jeszcze tego nie pobieram.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Wendigo »

Mój brat załatwiał kredyt i mogę powiedzieć, że na pewno nie musi być to drugi kierunek. Jedynym kryterium właściwie jest to, żeby dochód w rodzinie na głowę za ostatni rok nie przekraczał 2500 tys. PLN. Papiery można składać do końca października, jeżeli chcesz dostać kredyt na bieżący rok akademicki. Trzeba mieć również poręczyciela, którym jest dowolna osoba znajdująca się przyzwoitej sytuacji materialnej (spory dochód, brak kredytu, stała praca).
pesel

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: pesel »

Wendigo pisze: Jedynym kryterium właściwie jest to, żeby dochód w rodzinie na głowę za ostatni rok nie przekraczał 2500 tys. PLN.
Niezłe kryterium.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Wendigo »

Według mnie spoko. Dla najbiedniejszych oprócz tego przewidziane jest stypendium socjalne
pesel

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: pesel »

Wendigo pisze:Według mnie spoko. Dla najbiedniejszych oprócz tego przewidziane jest stypendium socjalne
No tak, ale ci co mają na głowę powyżej 2.5 mln PLN się nie łapią. I to jest oburzające.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Mårran »

pesel, nom i z tych, co dostają, to 20% to dzieci biednych ludzi, 40% to dzieci patoli robiącej na czarno i żyjącej z socjalu i 40% to dzieci rolników, co nie wykazują dochodu :v Normalni nie mogą żyć na własną rękę na studiach, bo ich rodzicę są za bogaci, więc mają bulić za dzieci? Na szczęście nie wszędzie tak jest, moja współlokatorka pochodzi z bogatej rodziny i stypę dostawała.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Samodzielne finansowanie studiów - kredyt studencki

Post autor: Wendigo »

pesel pisze:No tak, ale ci co mają na głowę powyżej 2.5 mln PLN się nie łapią. I to jest oburzające.
No jest. Znam osoby których starzy zarabiają tysiące $ miesięcznie ale nie chcą bulić forsy bo ich dziecko poszło nie na ten kierunek co trzeba"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość