zadanie z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
marysia131313
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2016, o 14:12

zadanie z genetyki

Post autor: marysia131313 »

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania.


"Achondroplazja jest chorobą o dziedziczeniu autosomalnym dominującym.
Zdrowym rodzicom urodziło się dziecko z achondroplazją, jakie jest ryzyko powtórzenia się choroby w kolejnej ciąży?"


Proszę o przedstawienie genotypów rodziców, gdyż nie wiem jak je zapisać. Według mnie jeśli oboje mieliby genotypy Aa , to byliby chorzy,a w treści zadania jest napisane że oboje są zdrowi.
Sokol
Posty: 124
Rejestracja: 16 paź 2015, o 19:19

Re: zadanie z genetyki

Post autor: Sokol »

Zainteresowało mnie to zadanie i troche poczytałem na ten temat. I tak choroba ta jest dziedziczona zgodnie z prawami Mendla, ale większość mutacji powstaje w sposób de novo. To wyjaśnia możliwość występowania zdrowych rodziców w formie homozygot recesywnych aa. Rodzice mają chore dziecko z genotypem heterozygotycznym Aa, mutacje z homozygotą dominującą AA są śmiertelne.

W momencie kiedy urodzone zostało już dziecko z mutacją urodzenie następnego chorego dziecka jest wyższe niż ryzyko populacyjne ze względu na brak możliwości wykluczenia zjawiska mozaicyzmu germinalnego. Polega ono na występowanie tylko wśród komórek rozrodczych, tj. plemników lub komórek jajowych, części komórek z mutacją i części bez mutacji"
marysia131313
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2016, o 14:12

Re: zadanie z genetyki

Post autor: marysia131313 »

dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości