ryby słodkowodne i morskie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
iwciaa
Posty: 42
Rejestracja: 3 paź 2007, o 14:52

ryby słodkowodne i morskie

Post autor: iwciaa »

Mam takie pytanie dotyczące ryb: czym się różni osmoregulacja ryb słodkowodnych od morskich? CHodzi mi głównie o takie rzeczy: czy rybka pije wodę, czy ta woda wnika przez skórę, czy osobnik pobiera sole i czy mocz jest obfity. No i uzasadnienie byłoby mile widziane
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: Korczaszko »

ryba słodkowodna traci wodę przez skórę (woda jest roztworem hipotonicznym - nie ma w niej rozpuszczonej soli, płyny ustrojowe ryby są hipertoniczne zachodzi osmoza żeby wyrównać stężenia) dlatego żeby uzupełnić brak wody ciągle ją pije. Wydala mało zagęszczonego moczu, bo większość wody i tak już straciła przez skórę
u morskich jest odwrotnie

osobnym przypadkiem są ryby morskie chrzęstno szkieletowe one, nie tracą wody z organizmu (mimo że woda ma duże stężenie soli), ponieważ utrzymują duże stężenie mocznika we krwi (nauczyły sie go tolerować)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: Batha »

Osmoregulacja u ryby - polega na utrzymywaniu wlasciwego stezenia jonow w plynach ustrojowych. Regulacja cisnienia osmotycznego zalezy od srodowiska, w jakim zyje ryba.

W srodowisku morskim - ryba jest narazona na ciagly ubytek wody z organizmu (woda morska jest roztworem hipertonicznym w stosunku do plynow ciala ryby). W celu uzupelnienia niedoboru wody, ryby morskie ciagle pija wode, w ktorej zyja, a nadmiar jonow usuwaja przez tzw. komorki solne wystepujace w skrzelach.

W srodowisku slodkowodnym - stezenie plynow ciala ryby jest wyzsze (hipertoniczne) w stosunku do wody, w ktorej zyje. Do wnetrza jej ciala mimowolnie dostaje sie woda (przez skrzela, skore). Nadmiar wody jest usuwany przez nerki. Rola komorek solnych w skrzelach jest pobieranie brakujacychwymywanych jonow. Ryby zyjace w wodach slodkich nigdy nie pija wody.
czyli w skrócie:
słonowodne:
-pije wodę
-nadmiar soli wydalają przez skrzela
-stężony mocz

słodkowodne:
-nie pije wody
-woda wnika przez skóre
-aktywne pobieranie soli przez kom.solna w płucach
- obfity mocz
iwciaa
Posty: 42
Rejestracja: 3 paź 2007, o 14:52

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: iwciaa »

O super dzięki wielkie może w końcu to zapamiętam:)
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: Korczaszko »

skojarz jedną rybkę, a druga to już wiadomo, że będzie miała odwrotnie

jeśli umiesz osmozę, to zaczynaj rozważanie od tego czy woda słodka ma większe stężenie czy słona. tu dochodzimy, że słona. skoro jest słona to ciągnie wodę z ryb (jak sól z ogórków ), a więc traci wodę, czyli musi ja cały czas uzupełniać, żeby nie uschła, dlatego ją pije i pije i pije. Na koniec po co ma wydalać dużo wody jak i tak ja traci przez skórę.

Może ten głupi bełkot ci pomoże
ken
Posty: 10
Rejestracja: 4 lis 2013, o 14:49

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: ken »

Nie rozumiem zadania 25 z biologii rozszerzonej matura 2013

Z odpowiedzi wynika, że ryby słodkowodne wydalaja amoniak , ktoś mi może to wytłumaczyć?
arczibe
Posty: 57
Rejestracja: 23 lut 2012, o 10:13

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: arczibe »

Amoniak jest silnie toksyczny i musi być zneutralizowany poprzez rozcieńczenie go w wodzie,a tak się składa, że bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego wydalają go ryby.
pantofelek89
Posty: 3
Rejestracja: 6 lip 2014, o 19:02

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: pantofelek89 »

Te ryby to dla mnie niepojęte stworzenia. Ciągle dowiaduję się o nich czegoś ciekawego.
Awatar użytkownika
Ardorn
Posty: 161
Rejestracja: 2 mar 2016, o 14:34

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: Ardorn »

Korczaszko pisze:ryba słodkowodna traci wodę przez skórę (woda jest roztworem hipotonicznym - nie ma w niej rozpuszczonej soli, płyny ustrojowe ryby są hipertoniczne zachodzi osmoza żeby wyrównać stężenia) dlatego żeby uzupełnić brak wody ciągle ją pije

heh od kiedy to ryba słodkowodna narażona na stały osmotyczny napływ wody dodatkowo ją pije ? coś Ci się pomyliło
Awatar użytkownika
Ardorn
Posty: 161
Rejestracja: 2 mar 2016, o 14:34

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: Ardorn »

osmoza to przenikanie wody ze środowiska o mniejszym do śr o większym stężeniu a nie na odwrót
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: ryby słodkowodne i morskie

Post autor: persil1991 »

Myślę, że po ponad 8 latach Korczaszko się do tematu nie ustosunkuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości