Cer konfiguracja podpowlokowa

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Cer konfiguracja podpowlokowa

Post autor: Cappy »

Cześć! Mógłby mi ktos wytłumaczyć dlaczego cer ma taka dziwna konfiguracje? Dlaczego podpowlokowa 5d uzupełnia sie jednym elektronem?

JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Cer konfiguracja podpowlokowa

Post autor: JanJensen »

Jak bardzo zaawansowanej odpowiedzi potrzebujesz? studia?

Zerknij na oktet w ksenonie [54] postaci 4s2 4p6 4d10 5s2 5p6

Kolejne zapełnianie powłok następuje wg łatwości ich zajęcia.
Czyli [55] dodajesz 6s1
[56] 6s2 - dalej najłatwiej zająć s
[57] - s już są zajęte, teraz coś mogłoby wskoczyć na jakieś p , ale najbliższe 6p jest dalej niż 5d1
[58] - pojawia Ci się 4s2 4p6 4d10 4f1 5s2 5p6 5d1

wytłumaczenia, które znalazłem to a)brak wyjaśnienia b) korzystny stan energetyczny niesparowanych elektronów ( im więcej tym lepiej, ale to nie jest zjawisko promocji ) c) efekty relatywistyczne między elektronami bliżej i dalej od jądra - wikipedia podpowiada relatywistyczną chemią kwantową. Różnica jest duża, bo dla ciężkich pierwiastków prędkość elektronów może się wahać do 0,6 prędkości światła, a jeśli założymy, że istnieją stabilne dużo cięższe jądra to i więcej, a to przekłada się na relatywistyczną masę, różną dla różnych elektronów.
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Cer konfiguracja podpowlokowa

Post autor: JanJensen »

Właściwie ciekawszym pytanie byłoby to o [59] Prazeodym. 4s2 4p6 4d10 4f3 5s2 5p6
To właściwie jest jakaś depromocja. Znika 5d1, pojawia się 4f3.
Tutaj fajnie widać o co chodzi z elektronami.
Wychodząc z konfiguracji [58] s2 4p6 4d10 4f1 5s2 5p6 5d1 kolejny elektron mógłby się pojawić na 6p lub 5d lub 4f. 6p jest daleko, więc odpada, bo mamy dwie niezapełnione 5d i 4f.
4f jest bliżej niż 5d, a stan trzech niesparowanych elektronówjeden niesparowany, więc ostatecznie mamy 4f3
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Cer konfiguracja podpowlokowa

Post autor: Cappy »

Mhm, czyli to nie jest najprostsza sprawa. Tak potrzebuję odpowiedzi gdzieś na poziomie pierwszego roku studiów. Myślałem, że to będzie coś w stylu pormocji, ale jednak. Czyli to są przypadki, które po prostu trzeba znać?
JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: Cer konfiguracja podpowlokowa

Post autor: JanJensen »

Cappy pisze:Czyli to są przypadki, które po prostu trzeba znać?
Nie wiem.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Electron_configuration#Other_exceptions_to_Madelung.27s_rule

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Aufbau_principle#The_Madelung_energy_ordering_rule
Może na coś wpadniesz, sam chętnie się dowiem czy można to jakoś rozpisać, żeby się nie pomylić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości