glikoliza i beta oksydacja

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: AnnaWP »

nieszczególnie.
kofeina
Posty: 65
Rejestracja: 7 lis 2009, o 22:10

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: kofeina »

Dołączę tutaj swoje pytanie:
Dlaczego w czasie głodzenia dochodzi do ketogenezy?

Czy można to ująć mniej więcej tak:
w czasie głodzenia dochodzi do pobudzenia lipolizy, jest uwalniany Glicerol wykorzytsywany w glukoneogenezie i Wolne Kwasy Tłuszczowe które w watrobie ulegają utlenieniu i powstaje acetylo-CoA, który nie może być włączony w cykl przemian kwasu cytrynowego z powodu braku szczawiooctanu. Zostaje przekształcony do acetooctaanu i beta-hydroksymaślanu

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: dmnunited »

A nie chodzi tutaj po prostu o nadmiar acetylo-CoA powstający podczas lipolizy (a dokładnie po przekształceniu kwasów tłuszczowych wchodzących w skład tłuszczy właściwych), który nie jest wykorzystywany w cyklu Krebsa i jest przekształcany w ciała ketonowe?
Marsylia
Posty: 1
Rejestracja: 6 kwie 2014, o 19:52

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Marsylia »

A czy to nie jest tak, że podczas głodzenia się zostają wykorzystane najpierw węglowodany, potem tłuszcze (beta oksydacja) a następnie rozkładane są aminokwasy z organizmu (rozkładają się na amoniak i ketokwasy) w procesie glukoneogenezy ketokwasy są wykorzystywane do produkcji glukozy i organizm może funkcjonować tyle, że zjada właśne tkanki.
kropeczka200
Posty: 8
Rejestracja: 18 cze 2013, o 22:47

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: kropeczka200 »

Ja też mam pytanie odnośnie glikolizy. Mianowicie mam takie pytanie:
Czynnikiem który (przy dużym stężeniu) ma hamujący wpływ na przebieg glikolizy w mięśniu szkieletowym:
A. ATP
B. Cytrynian
C.Stężenie H+
D.Alanina
E.Wszystkie odpowiedzi są prawdziwe


W Stryerze znalazłam, że w mięśniu szkieletowym hamująco działa ATP, pH i alanina a cytrynian w wątrobie. Czy wie ktoś jak to jest? Bo nie ma takiej odpowiedzi -.-
Iksa
Posty: 2
Rejestracja: 6 lis 2014, o 07:34

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Iksa »

Wydaje mi się że to będzie odpowiedź A i B. Glikolizę chyba hamuje duże stężenie ATP i cytrynianu.
Miałam podobne pytanie na egzaminie z biochemii na AWF-ie . Współczuję Ci tego, bo dla mnie biochemia to byłą istna zmora i sama do tej pory nie dowierzam że jakoś ją przeszłam :-(
Szaman1234
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2016, o 18:51

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Szaman1234 »

Dokładnie, w pełni zgadzam się z Iksą A i B będą poprawne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości