Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
ollcia123
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2016, o 14:33

Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: ollcia123 »

Witam, cześć, czołem
Mam problem z zadaniem B1, a mianowicie z podpunktami d. i e.
W podpunkcie d wychodzi mi okrutnie skomplikowany wzór:
\(c=x+ frac{Kxy}{1+Kx+KLx^2} + frac{KLyx^2}{1+Kx+KLx^2}\)

z którego muszę wyciągnąć x przed nawias (x to równowagowe stężenie wolnego ligandu amoniaku).
K-pierwsza stopniowa stała trwałości kompleksu
L-druga stopniowa stała trwałości kompleksu
y-całkowite stężenie srebra
c-całkowite stężenie amoniaku

a do podpunktu e. nie mam pojęcia jak mam się zabrać.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję
ollcia123
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2016, o 14:33

Re: Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: ollcia123 »

Aczkolwiek zauważyłam teraz chyba błąd w moim równaniu, ponieważ wydaje mi się że drugi ułamek powinien być wymnożony x2, ponieważ opisuje on stężenie równowagowe kompleksu, który wiąże dwie cząsteczki amoniaku, a cały wzór opisuje całkowite stężenie amoniaku. Jednak, nie dużo to zmienia i nadal nie potrafię wyciągnąć tego x przed nawias
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: as11as »

W d trzeba wyjść z tej kobyły, doprowadzasz prawą stronę do wspólnego mianownika(aby całą zapisać jako ułamek), mnożysz na krzyż i porządkujesz wyrazy, wyjdzie równanie 3 rzędu. W e gdzieś wsadziłem zeszyt z rozwiązaniem, ale o ile pamiętam w c stężenie całkowite amoniaku wychodziło jako [NH3]+[Ag(NH3)+] +2[Ag(NH3)2], w e dochodzi jeszcze [NH4+], które wyprowadzasz z dysocjacji amoniaku.
ollcia123
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2016, o 14:33

Re: Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: ollcia123 »

as11as pisze:W d trzeba wyjść z tej kobyły, doprowadzasz prawą stronę do wspólnego mianownika(aby całą zapisać jako ułamek), mnożysz na krzyż i porządkujesz wyrazy, wyjdzie równanie 3 rzędu.
No jak wszystko uporządkuje to wychodzi mi równanie 3. rzędu, ale oni chcą żeby to równanie wyglądało tak, że x= a żeby tak zrobić trzeba wyciągnąć x przed nawias z tego równania, z czym totalnie nie potrafię sobie poradzić. Może coś źle zrobiłam albo źle rozumiem polecenie (bo swoją drogą autorom zadań przydałaby się porządna lekcja j. polskiego).
ollcia123
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2016, o 14:33

Re: Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: ollcia123 »

as11as pisze:w e dochodzi jeszcze [NH4+], które wyprowadzasz z dysocjacji amoniaku.
To znaczy, że w wyrażeniu końcowym mogę użyć Kb amoniaku? Bo jeżeli nie, to chyba nie mam pomysłu jak to inaczej mam wyrazić.
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Zadanie wstępne B1 63. Olimpiady chemicznej

Post autor: as11as »

Tak z użyciem Kb, jako typowa równowaga.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości