powstanie nukleotydów

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

powstanie nukleotydów

Post autor: kinga1505 »

W jaki sposób powstają nukleotydy i w którym miejscu w organizmie się to odbywa?
bramek64
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2016, o 09:15

Re: powstanie nukleotydów

Post autor: bramek64 »

Podpinam się do pytania, jakby ktoś wiedział o ich roli w nowoczesnej medycynie było by super, nie wiem dlaczego taki mam temat, choć według wikipedii to nie mogę nic takiego znaleźć
hapanek
Posty: 26
Rejestracja: 4 cze 2014, o 23:44

Re: powstanie nukleotydów

Post autor: hapanek »

In vivo, pirymidyny syntetyzowane są z asparaginianu i karbamoilofosforanu w cytoplazmie wątroby. Puryny syntetyzowane są na pierścieniach cukrowych. Po rozkładzie są mogą być wykorzystywane do kolejnych syntez. Do matury jednak ważne jest na co się rozkładają. Pirymidyny (C,T,U) w cyklu mocznikowym na NH3 i CO2. Puryny (G, A) są rozkładane do kwasu moczowego. W przeciwieństwie do człowieka u krokodyli występuję enzym-urykaza rozkładający kwas moczowy do związków, które można łatwiej wydalić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości