Hodowla pierwotniaków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
paulinka_p153
Posty: 70
Rejestracja: 1 maja 2010, o 20:17

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: paulinka_p153 »

Ja ostatnio wzięłam trochę wody z kałuży i dużo siana [tak, że tą wodę właściwie trzeba wyciskać"], niczym nie nakrywałam i trzymałam na biurku- po 5 dniach miałam masę żyjątek, tylko nie jestem pewna czy są wśród nich pantofelki.
Natomiast dziś zebrałam wodę z bardzo zanieczyszczonej kałuży [efekt ostatnich deszczy i zdechłych ryb które się do niej przelały z pobliskiego stawu]. Na wierzchu była taka pianka. To co zobaczyłam pod mikroskopem to bardzo powolne pałeczki". Co to może być?
I jeszcze jedno pytanie. Czy to dobry pomysł aby barwić pierwotniaki? Jeśli tak to czy gencjana się nadaje?
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

Ja zrobiłem inaczej. Przesączyłem wodę z kałuży przez ziemie która była w doniczce tak z 3 razy,dodałem trochę drożdży i po 2 dniach miałem dużo orzęsek ale ani jednego pantofelka niestety
sekhmet92
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2010, o 19:13

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: sekhmet92 »

Mam prośbę - posiadam hodowle pierwotniaków (z których najstarsza ma ok 80 dni) i nie jestem pewna co do rozpoznawanych gatunków (posługuję się starymi tablicami biologicznymi), a jest to ważne bo muszę zauważyć zachodzące zmiany gatunkowe.
Czy ktoś mógłby, na podstawie zdjęć pomóc mi w określeniu niektórych gatunków?
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

[Link] Hodowla pierwotniaków

Post autor: pyati »

Proponuję zgłosić się do Marcina albo Pickula, temat wasze-zdjecia-i-filmy-mikroskopowe-vt16840-360.htm
sekhmet92
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2010, o 19:13

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: sekhmet92 »

Wielkie dzięki za poradę.
Radekis
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2011, o 09:38

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Radekis »

Witam
Potrzebuję kontaktu z jakąś dobrą duszą, która ma szerokie pojecie o mikrobiologi, a dokładnie o pantofelkach
Mam napisać i wykonać prace badawczą na konkurs, w centrum tego tematu jest jak łatwo się domyśleć jest paramecium. Wolałbym kontakt przez gadu Będe potrzebował wskazówek i pomocy przy myśleniu i korygowaniu pomysłów
Jestem uczniem LO na profilu bio-chem.
Bardzo z góry dziękuje.
Krzysiek rozwielitka
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2011, o 19:33

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Krzysiek rozwielitka »

Kiedyś zrobiłem tak jak matlis i fakt tylko jeszcze mi woda troche zzieleniała, ale żadnych pierwotniaków.
Dobozban
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2013, o 17:10

[Film] Hodowla pierwotniaków

Post autor: Dobozban »

wziąłem wodę z małego, zasypanego liśćmi i bagnistego jeziorka o głębokości 20-30 cm z samego dna do słoika, do środka dałem trochę ususzonych liści fasoli (mam pokój zasypany rozmaitymi roślinami), patrze po dwóch dniach (wiem że to trochę mało ale zaczątki powinienem spokojnie widzieć), i tam jest nic, nawet jednego najmniejszego stworka (jakich nielicznie podczas zimy uzyskiwałem z doniczkowej ziemi i liścia kapusty, widoczne były na X200, a największy którego widziałem w tej hodowli był tylko 2 razy to był tylko 4 krotnie większy) nic widocznego tam nie ma (po za rybkami i stworzeniami różnej maści o długości 0.5-4 mm które najwyraźniej się powykluwały bo zaraz po wzięciu wody żadnych nie widziałem), chciałbym się zapytać czy coś zrobiłem nie tak (dziurki w deklu od słoika są), a może mam po prostu poczekać , nie chodzi mi o to by zobaczyć pantofelka a raczej coś takiego jak np.

choc pewnie aż tak dobrze się nie uda chodwla. (drobne pytanie: czy jeżeli mam mikroskop w którym są 2 szkła do siebie przyciskane to przeszkodzi to większym protistom ) z góry dzięki za otpowiedz
Awatar użytkownika
Marco2001
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2009, o 13:22

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Marco2001 »

Czarny osad usłany martwą materią na dnie jezior to tzw. bentos. Nic większego tam nie będzie, ponieważ panują tam warunki beztlenowe. Taki bentos natomiast znakomicie się nadaje do hodowli bakterii redukujących siarczany do pirytu. Kiedyś prowadziłem taką hodowlę w zamkniętych słojach (z różnymi dodatkami siarczanów np. gipsu) do badań i mogę potwierdzić, że pod mikroskopem było widać na moich próbkach małe kryształki. Eksperyment jednak trwał w słojach pół roku. Warto wiedzieć, że było to nie mniej ni więcej jak pierwszy etap fosylizacji.
montek17
Posty: 44
Rejestracja: 2 sie 2013, o 09:19

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: montek17 »

hej, mam pytanie do osób które trochę się orientują w temacie. Założyłem hodowlę tak jak pisaliście, woda z sianem i heja i po dwóch dniach zdecydowałem się że pooglądam czy coś już jest a znalazłem to cudo było dość dużo takich osobników różnej wielkości, dość ruchliwe a nawet bardzo to zdjęcie wykonałem przy powiększeniu 400 razy. Pomożecie w rozwikłaniu zagadki co takiego znalazłem ?
oto moje niewiadomo coś.
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: drozdze »

Póki co, za nic nie udaje mi się wyhodować żadnego Paramecium (coś źle robię lub zjada je Didinium, bo chyba mało możliwe aby z woda z jeziora-stawu nie zawierała pantofelka ?), dlatego chciałbym spytać czy ktoś ma dostęp lub gotowe kultury pierwotniaków i czy jest możliwość zakupienia, dostania (gdzie) w Polsce choć 1ml z takiej gotowej hodowli bogatej w pantofelki lub inne pierwotniaki ?.
Dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość