auksyny jako praca badawcza

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

Hej,
do 30 września muszę podać temat pracy badawczej na olimpiadę
Co sądzicie o temacie pracy wpływ obecności syntetycznych auksyn na rozwój buławinki czerwonej
Szukam czegoś, co będzie zarówno ciekawe, jak i praktyczne
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: Ernestoo »

No temat średnio ciekawy, bo wpływ jakichkolwoek auksyn na każdą roślinę jest dość oczywisty. Możesz na przykład porównać kilka innych auksyn, może wykażesz, która z nich jest efektywniejsze.

endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

[at]
ale buławinka czerwona jest grzybem .
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: Ernestoo »

Hahaha, nawet nie doczytałem dalszej części, bo nie spodziewałem się czegoś innego poza rośliną. W takim razie zwracam honor. Ale jak ty chcesz w warunkach powtarzalnych badać buławinkę? Nie lepiej zająć się jakimś podstawczakiem?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: AnnaWP »

Tak naprawdę temat oczywisty, a zrobiony porządnie będzie oceniony wyżej niż zaskakujący, ale zrobiony niepoprawnie.
Tutaj problemem jest pozyskanie prób. Jak dokładnie chcesz zbadać tą buławinkę? Jak ocenisz jej wzrost?
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: Ernestoo »

AnnaW_UO pisze:Tak naprawdę temat oczywisty, a zrobiony porządnie będzie oceniony wyżej niż zaskakujący, ale zrobiony niepoprawnie.
Może i będzie, ale autorka pyta się, czy temat jest ciekawy i praktyczny", więc wnioskuję, że ma ambicje na coś nieoklepanego.

endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

Kwestia tego, czy będzie to buławinka nie jest kluczowa, bo chodziło mi o zbadanie wpływu fitohormonów na któryś z grzybów pasożytniczych
Zastanawiałam się również nad opieńką, bo z tego co znalazłam, jest chyba łatwiejsza do znalezienia i dla nas jadalna, także komisja nie przyczepi się substancji niebezpiecznych
endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

Chciałam dać im wyrosnąć do mniej więcej podobnego wzrostu (co pokażę na zdjęciach) a dopiero potem potraktować je auksynami
endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

chyba że spróbować czegoś na pleśni.
To będzie na pewno łatwiejsze do znalezienia
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: Ernestoo »

Od razu mówię ci, że nie trzeba się przejmować substancjami niebezpiecznymi, bo mój temat z ewidentnie substancjami trujący został zaakceptowany. A dodałem go tylko w akcie nieme desperacji, bo pracę skończyłem przed nowym regulaminem, a w starym nie było wzmianki o substancjach trujących. D

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że opieńkę łatwiej pozyskasz, a do tego buławinka jest było nie było pasożytem upraw, więc lepiej nie ryzykować.
W tym pomyśle jest trochę problemów.
Otrzymanie podobnego rozmiaru grzyba - jak to sprawdzić? Nie lepiej zacząć od podstaw, np. od grzybni którą można kupić. Można i opieńkę, chyba, a inne na pewno. Takie bele możesz wtedy traktować jak chcesz, a później rozpocząć uprawę.
No i przede wszystkim ustalić metodę oceny wzrostu, z opieńką czy boczniakiem sprawa prosta - można policzyć owocniki, zważyć je itd. Z buławinką znowu problem.

To jest ciekawy temat, można to wykorzystać praktycznie, a auksyna jest powszechnie stosowana w rolnictwie.
endorphine
Posty: 6
Rejestracja: 24 wrz 2016, o 20:36

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: endorphine »

Tylko, że opieńka kupiona w postaci tych właśnie beleczek potrzebuje koło pół roku, żeby zacząć rosnąć, a muszę napisać pracę do końca roku
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: auksyny jako praca badawcza

Post autor: AnnaWP »

A jak to wygląda w przypadku buławinki? Przecież ona ma skomplikowany cykl życiowy, musi przenosić się z żywiciela na żywiciela. W jakiej formie pozyskasz materiał i skąd? Jako askospory czy zarodniki konidialne? Czy dana faza cyklu nie ma uwarunkowania sezonowego? Jest już jesień, co niekiedy może wpływać na przebieg procesów życiowych, nie mam pojęcia, czy u buławinki wpływa.

Pomysł fajny, ale obawiam się, że może coś pójść nie tak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości