obliczanie ładunku polipeptydu

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Karciowata
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2014, o 19:00

obliczanie ładunku polipeptydu

Post autor: Karciowata »

Cześć wszystkim. Niedawno zaczęłam swoją przygodę z biochemią i mam problem z obliczeniem ładunku polipeptydu.

Mam takie zadanie:
Oblicz ładunek polipeptydu TEPIVADMEYGK w pH=7,0 i pH=12,0.

Wiem, że istnieją aminokwasy naładowane dodatnio (R,K,H) i ujemnie (D,E) w pH 7, oraz że koniec karboksylowy jest ujemnie naładowany, a koniec aminowy jest dodatnio naładowany w pH 7.

Wiem również, jak zachowuje się cysteina i tyrozyna (dzięki tabelce wartości pKa grup ulegających jonizacji).

Natomiast pozostałe aminokwasy mają ładunek równy zeru w polipeptydzie, gdyż nie mają grup bocznych, dobrze myślę?

Idąc tym tokiem myślenia wartości ładunków wyszły mi następujące:
pH = 7 : -2 (koniec N+1, Glu -1, Asp -1, Glu -1, Tyr 0, Lys +1, koniec C -1)
pH = 12 : -5 (koniec N 0, Glu -1, Asp -1, Glu -1, Tyr -1, Lys 0, koniec C -1)

Czy ktoś mi powie czy prawidłowo rozwiązałam to zadanie, czy może gdzieś popełniłam błąd i zechciałby mi to wyjaśnić?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Karolina
Awatar użytkownika
Xenomorph
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2016, o 09:56

Re: obliczanie ładunku polipeptydu

Post autor: Xenomorph »

"Natomiast pozostałe aminokwasy mają ładunek równy zeru w polipeptydzie, gdyż nie mają grup bocznych, dobrze myślę? - pozostale aminokwasy maja grupy boczne, ale sa to grupy ktore nie maja ladunku

Przy tak malym peptydzie i dla pH 7 i 12 twoje zalozenie, ze ladunki beda akurat rowno plus lub minus jeden jest OK i otrzymalas poprawny wynik w zaokragleniu do zera miejsc po przecinku.

O wiele lepsza praktyka jest jednak liczenie konkretnych ladunkow za pomoca wzoru i konkretnych pKa. Tu jest dobry opis: isoelectric.ovh.org/theory.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości