Mikroskop MB30 - problem z obiektywem 100x

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Rafal90gg
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2016, o 19:23

Mikroskop MB30 - problem z obiektywem 100x

Post autor: Rafal90gg »

Cześć,

Jakiś czas temu sprawilem sobie mikroskop MB30, oczywiście używka z allegro. W końcu udało mi się znaleźć czas żeby zacząć z niego korzystać. Przeczyściłem co potrafiłem, zakupiłem gotowe preparaty (coby ma początku wyeleminować problemy wynikłe z złego przygotowania preparatów) i zacząłem oglądać. Jakiś czas kombinowałem z oświelaniem w końcu udało się ustawić je w sposób myślę w miarę sensowny.

Problem pojawił się przy powiększeniu 100x. Generalnie nie widać żadnych szczegółów. Obraz jest mocno nieostry. Na uczelni miałem okazje oglądać obraz z powiększenia 100x (praparaty bakteryjne, grzybowe przygotowane w trakcie zajęć) i wyglądało to o niebo lepiej. Tutaj nie mam możliwości dokonania jakiekolwiek obserwacji. Prosiłbym o pomoc co może być nie tak.

Na początek opiszę sposób w jaki oglądam preparat.

0. Wkładam preparat na stolik, podłączam mikroskop do zasilacza.
1. Zaczynam od obiektywu 5x - ustawiam śrubą makro ostrość oraz reguluję oświetlenie (suwak napięcia na zasilaczu, pierścien otwarcia diafragmy pola na mikroskopie oraz pokrętło przesuwu kondensora).
2. Przestawiam na obiektyw 10x reguluje ostrość.
3. Jak powyzej z obiektywem 40x.
4. Przed przejściem na 100x umieszczam kroplę olejku imersyjnego na preparacie, następnie przestawiam na 100x. Nie jestem w stanie znaleźć ostrego obrazu na powiększeniu 100x. -(

Zdjęcia dla poszczególnych powiększeń:
5x - fotosik.pl/zdjecie/pelne/2264b619e10d7c6c
10x - fotosik.pl/zdjecie/eeaca4e464ed5da9
40x - fotosik.pl/zdjecie/7e3226162e7eac1e
100x - fotosik.pl/zdjecie/8592ab493a7b8f36

Jakie mogą być przyczyny tak slabej jakości obrazu? Zauważyłem że w wewnątrz oprawy lustra oświetlacza znajduje się kurz:
fotosik.pl/zdjecie/ce16f2225870b2e8

Czy moge tą cześć samodzielnie rozkręcić i wyczyścić?

Dodatkowo sam obiektyw wygląda jakby nie był szczególnie łaskawie tratowany przez poprzedniego właściciela, czy może być niesprawny?
fotosik.pl/zdjecie/4312fedc7efe320d

Za kazdą pomoc, sgestię będe wdzięczny.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop MB30 - problem z obiektywem 100x

Post autor: planapo »

Jak to dzial jest zamkniety"?

Pokrec wszelkimi elementami, ktore sa na drode optycznej, wyczysc. Obiektyw powinien byc ok chyba, ze jest zafajdany starym zaschnietym olejem, dobrze by bylo go ogladnac pod stereoskopowym.

Masz jakis inny obiektyw 100x?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości