Problemy z ogniskowaniem obrazu w mikroskopie Carl Zeiss Erg

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Gregor221
Posty: 9
Rejestracja: 7 sie 2016, o 15:51

Problemy z ogniskowaniem obrazu w mikroskopie Carl Zeiss Erg

Post autor: Gregor221 »

Witam.Mam problem z moim Ergavalem.Po podniesieniu tubusu do gory i puszczeniu sroby makrometrycznej tubus opada w dol.Probowalem krecic sroba makro po drugie stronie w przeciwna strone i wizualnie blokuje opadanie ale w obrazie widac stopniowa utrate ostrosci.Nie wiem czy mechanizm jest juz wyrobiony czy mozna to naprawic bez czesci ktore sa byc moze do wymiany?A jak tak to gdzie je nabyc?Z Powazaniem Grzegorz wojciechowski.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Problemy z ogniskowaniem obrazu w mikroskopie Carl Zeiss

Post autor: planapo »

Luzy ma mechanizmie, dosc czesto spotykane w starych PZOwcach z regulacja ostrosci poprzez przesuw korpusu, a nie stolika.

W PZO jest to spokojnie do naprawienia, z Zeissem nie mialem do czynienia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Problemy z ogniskowaniem obrazu w mikroskopie Carl Zeiss

Post autor: AnnaWP »

Często pomaga przekręcenie śrub makro z obu stron podstawy czy tubusa w przeciwne strony, o ile są dwie. Jeżeli są, spróbuj. Nie wiem, czy akurat w tym to pomoże, ale warto sprawdzić - powinieneś poczuć że się dokręca. Jeżeli nie, to spróbuj w drugim kierunku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość