[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Czego bedziesz szukal w tych kroplach? Struktura zamarzania? Jakies organizmy? Gdzie planujesz prowadzic obserwacje?
drwal59
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2016, o 17:53

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: drwal59 »

No właśnie, nie uściśliłem:/ Interesuje mnie struktura zamarzniętej wody
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Jak gruba jest taka probka?

Gdzie planujesz prowadzic obserwacje? To mnie zawsze ciekawilo jak zastanawialem sie nad fotografowaniem platkow sniegu. Balkonu nie mam
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

planapo pisze:Jak gruba jest taka probka?

Gdzie planujesz prowadzic obserwacje? To mnie zawsze ciekawilo jak zastanawialem sie nad fotografowaniem platkow sniegu. Balkonu nie mam
Sam myślałem o tym i wpadłem na pomysł aby pobawić się z polaryzacją szronem co jest na szybie. Tu starczy zwykły odwrócony obiektyw. No może kiedyś będzie mi się chciało wyjść w nocy przy -15 tu ze starym aparatem bo szkoda nowego. Niestety nie ma dostępu do starych okien w zamieszkałym o ogrzewanym budynku gdzie jak wiadomo tworzą się najpiękniejsze.

drwal59 mikroskopem tego nie zrobisz tzn jak się uprzesz to tak ale sprawa jest nieopłacalna. Jak chcesz używać większych powiększeń musisz włączyć oświetlenie a to jak wiadomo generuje ciepło i lód się topi. Specjalne dedykowane stoliki chłodnicze są drogie. W tym przypadku potrzebujesz bardziej stereoskopowego. Co ja osobiście jak patrzę na ceny to stwierdzam, że odwrócony obiektyw jest rozwiązaniem który w zupełności wystarcza.
Sebiks
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2016, o 18:48

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Sebiks »

Witam, a ja szukam mikroskopu podobnego osiągami do Biolara z wyposażeniem podstawowym. Ewentualnie lepszego, jeśli warto. Jestem w stanie wydać na ten cel 400-1000 zł. Fajnie jakby miał nasadkę tri, bo jest całkiem prawdopodobne, że będę dokumentować swoje obserwacje. Zależy mi na oświetleniu wg Kohlera (patrząc na porównanie zdjęć z nim i bez).

Sam Biolar zdecydowanie drożeje, części na allegro jest zdecydowanie mniej, są drogie, często intensywnie eksploatowane, co skłoniło mnie do przeszukiwania wtórnego rynku zagranicznego. Mnóstwo mikroskopów używanych jest sprzedawanych w Stanach (e-bay).

Znalazłem kilka które mnie zainteresowały, chciałem się tylko spytać czy któryś z nich jest warty zakupu.

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Seiler-Westlab-Microscope-9914855-with-2-Eye-Pieces-WF10X-18mm-/391333030511
ebay.com/itm/BAUSCH-LOMB-31-74-24-COMPOUND-MICROSCOPE-W-O-BULB-PLEASE-READ-DESCRIPTION-/401025508467
ebay.com/itm/Binocular-Microscope-4-Objectives-Complete-National-Design-Good-Bulb-/272348621502
ebay.com/itm/Cambridge-Instruments-Galen-III-Microscope-with-Four-Objectives-/252595611916
ebay.com/itm/NICE-VISION-2000-LAB-MICROSCOPE-FOR-VIEWING-SLIDES-/222274222634
Inne rozwiązania oczywiście mile widziane

A, czy jeżeli mikroskop posiada kondensor, to oznacza, że da się ustawić oświetlenie wg Kohlera?

Warto jest patrzeć na mikroskopy używane w uczelniach, czy raczej są zbyt zajechane?

Z góry dziękuję za pomoc
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Aby ustawić kohlera kondensor musi dać się centrować oraz opuszczać góra dół, poza przesłoną przy kondensorze powinna też być przesłona na źródle światła-to ostatnie jest trudne czasem do zauważenia.
Nasadkę tri w przypadku jako tako skompletowanego to raczej nie zdobędziesz w tej cenie. Kupować osobno na ebaju się niemal nie opłaca to już samo w sobie było by niemal tyle ile chcesz dać łącznie za całość.
Chyba że chcesz składać na bazie mikroskopu który już wyjściowo ma tri ale brakuje mu niemal wszystkiego.
allegro i6533760734 w tym przypadku stan optyki jest niewiadomy trzeba by się liczyć z wymianą części tego co jest. Choć o ile kondensor i głowica bino jest ok to sprawa jest opłacalna-optyka PZO i jazda Jak zasilanie szwankuje to zrobić LEDa i jazda.

Sam niedawno miałem okazje zrobić LEDa w luterkowym studarze. Gniazdo samochodowe włącznik i 2 tryby pracy na krótkich niskie powiększenia x5, x10 na długich zaś x40. Do tego kondensor K51 i stara optyka PZO pokazała swoją wyższość w porównaniu z nowym studarem, mimo braku kohlera. Tak więc przemyśl ten angielski albo właśnie biolar i poczytaj teks to obiektywach szczególnie o porównaniach PZO z innymi.
Załączniki
Polecam taką głowice lomo jako alternatywę do tri jest całkiem tania. Da się łatwo dostosować do PZO. To gdybyś się chciał zdecydować na biolara a cena głowicy tri by była głównym czynnikiem odstraszającym...
Polecam taką głowice lomo jako alternatywę do tri jest całkiem tania. Da się łatwo dostosować do PZO. To gdybyś się chciał zdecydować na biolara a cena głowicy tri by była głównym czynnikiem odstraszającym...
lacustimoris
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2016, o 14:33

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: lacustimoris »

Witam,
od rana dzisiaj wertuje forum, czytam wątki i szukam pomocy w niecierpiącej zwłoki sprawie. Chodzi o urodzinowy prezent dla żony Wymyśliłem mikroskop jako wspomniany prezent, dla osoby z dość silnym pociągiem do nauk biologicznych (mikroskop służyć miały do obserwacji tkanek, komórek etc.), ale bez doświadczenia w posługiwaniu się takimi urządzeniami. Stając przed konkretnym wyborem stwierdziłem, że może lepiej zainwestować w używany sprzęt o względnie dobrej jakości, który ewentualnie, w sytuacji niewielkiego zainteresowania ze strony obdarowanej, mógłbym z niewielką stratą sprzedać.
Namierzyłem na allegro PZO Biolar, okulary x5 plus głowice x5/x10/x20/x40/x100:
allegro.pl i6583352923
Czy w tej cenie (akt. 650zł, pewno wzrośnie) to dobry wybór, może powinienem zmienić całkowicie założenia i - skoro to prezent dla amatorki - skupić się na czymś tańszym, jakimś chińskim wynalazku za 300zł?
Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Wyglada generalnie ok, wisi od dosc dawna. Sfatygowany stolik, takie rysy to nie sa normalne slady uzytkowania".
Selgan
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2017, o 17:09

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Selgan »

Powie mi ktoś czy warto kupować? Link: allegro.pl i6676390341
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na podstawie takiego opisu i takich zdjec - nie kupilbym. Cena ok.
Selgan
Posty: 12
Rejestracja: 15 sty 2017, o 17:09

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Selgan »

A te usterki wymienione w opisie mają duże znaczenie? Poza tym chyba brakuje drugiego okularu, o czym sprzedający nie raczył wspomnieć
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: luz »

Brak nie tylko okularu ale całego lewego tubusu, ewidentnie popsuta nasadka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Dlatego wlasnie odradzam zakup. Nie polecam zakupu szrotu PZO z mysla o jego kompletowaniu/naprawianiu. Jest tego na tyle ze mozesz kupic sprawny i kompletny.

Swoja droga to post nie w tym dziale - tu jest mowa o przedziale cenowym 2-5 k PLN.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości