Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Antosia
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2013, o 19:29

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: Antosia »

Cześć, mam problem z takim zadaniem: Mając do dyspozycji benzen, metan i dowolne odczynniki nieorganiczne ułóż schemat otrzymywania kwasu p-aminobenzoesowego.
Ja zrobiłam to w taki sposób:
CH4 -Cl2 CH3Cl
C6H6 -CH3Cl C6H5CH3 -HNO3 C6H4CH3NO2 -KMnO4 C6H4COOHNO2 -H2 C6H4COOHNH2
Jednak w podręczniku taka reakcja zaczynała się od nitrowania benzenu, a następnie redukcji do aminy i dopiero później alkilowanie i utlenianie do kwasu. Czy moja metoda jest również poprawna?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: adamantan »

Poprawna z teoretycznego punktu widzenia. Z syntetycznego punktu widzenia obie metody mają pewne minusy.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: DMchemik »

Zależy co rozumiemy pod pojęciem teoretycznego punktu widzenia". Wg mnie najpierw alkilowanie, potem nitrowanie, utlenianie a na końcu redukcja grupy nitrowej. Grupa aminowa utleniła by się w pierwszej kolejności, a nie alkilowa. Tak więc metoda podana przez autorkę wg mnie jest znacznie poprawniejsza niż odwrócona kolejność z podręcznika.
Mika41
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2014, o 19:54

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: Mika41 »

Cześć, mam prośbę czy ktos z Was byłby tak miły i podałby mi równanie reakcji ?

Napisz reakcje:
a) chlorku niklu NiCl2 z wodą amoniakalną (chlorek niklu jest atomem centralnym, woda amoniakalna ligandem), napisz reakcje wytrącania się osadu i rozpuszczania osadu. Napisz nazwę kompleksu.
Ewa98
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:34

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: Ewa98 »

Czy zajdzie reakcja MnO3 + h2o? Jesli tak, to jakie beda produkty?Wszedzie jest napisane co innego, prosze o pomoc

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: adamantan »

Ewa98 pisze:Czy zajdzie reakcja MnO3 + h2o? Jesli tak, to jakie beda produkty?Wszedzie jest napisane co innego, prosze o pomoc

Nie ma czegoś takiego jak MnO3. Tlenek manganu(VI) nie istnieje, tak jak kwas manganowy(VI)", który Wam podają do zeszytu w szkołach. Istnieją natomiast sole kwasu manganowego(VI) i jest to normalna sprawa w chemii - nie istnieje kwas, ale jego sole już tak.
Sam kwas H2MnO4 nie istnieje dlatego, że w środowisku kwaśnym jony MnO42- dysproporcjonują do MnO2 oraz MnO4-.
Ewa98
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:34

Re: Równania reakcji - otrzymywanie i odróznianie substancji

Post autor: Ewa98 »

Dziękuję

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości