Problem z zadaniem z genetyki populacyjnej

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
agibu94
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2016, o 19:30

Problem z zadaniem z genetyki populacyjnej

Post autor: agibu94 »

Zadanie z genetyki populacyjnej:
Jesteś na stażu w Instytucie Ekspertyz Sądowych. W Puszczy Białowieskiej znaleziono ślady nielegalnego pozyskania sarny. W domu podejrzanego policja zabezpieczyła poroże , z którego można wyizolować DNA. Otrzymujesz informację o genotypie w 4 niesprzężonych ze sobą genach, dla obu próbek. Okazuje się, że genotypy są identyczne ( A1A1,B1B2,C1C1,D2D2). Twój przełożony prosi cię o policzenie jaki % saren w tym obszarze ma taki genotyp. W artykule naukowym znajdujesz informację o częstościach alleli w populacji saren w Puszczy Białowieskiej:
A1- 30%, B1-15%. B2-15%, C1-90%, D2-40%. Przedstaw niezbędne obliczenia.

Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale najpierw policzyłam częstości genotypów , np. A1A1 jako 0,3*0,3= 0,09 i każdy kolejny w podobny sposób. Wyszło więc B1B2=0,0225, C1C1=0,81 i D2D2=0,16. Później pomnożyłam te wszystkie wartości przez siebie i wyszło mi, ze 0026% osobników na tym obszarze może mieć taki genotyp. Czy ktoś mógłby napisać czy moje myślenie jest poprawne, a jeśli nie, to co powinnam poprawić.
Z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości