Crossing-over zadania.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Teddy
Posty: 13
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:48

Crossing-over zadania.

Post autor: Teddy »

Witam. Mam mały problem, ze zrozumieniem dwóch zagadnień.

Zadanie 1: Mam podany % crossing-over pomiędzy poszczególnymi odcinkami. Trzeba narysować schematycznie chromosom i umieścić w nim podane geny w odpowiednich odległościach i kolejności

A-B 12% A-C - 9% A-D 22% - A-E 5%, A-F 20%
C-D 13% C-E 4% C-F 11% D-E 17% D-F 2%
B-C 3% B-D 10% B-E 7% B-F 8%
E-F 15%

Podaj, jak często wystąpi podwójny crossing-over na odcinkach A-C, E-B I B-D.

I tutaj problem mam tylko z ostatnią częścią, bo nie wiem jak liczyć ten podwójny crossing over.
Zrobiłem tak: AE CB FD
I np. dla odcinka A-C liczyłem podwójny C-O jako iloczyn odcinka A-E oraz E-C, czyli:
0,05 x 0,04 = 0.002 (0.2%)

W zadaniu 2 z kolei, muszę ustalić ułożenie genów i ich względne kolejne odległości.
którego za bardzo nie mogę zrozumieć.

i cytuje z tej strony:
W pierwszych dwóch grupach doszło do rekombinacji pomiędzy odcinkami AB i C. w trzeciej i czwartej pomiędzy A i BC. Natomiast piątej i szóstej doszło do podwójnego crossing-over pomiędzy A i B oraz C.
Możemy teraz rozpocząć obliczanie odległości pomiędzy loci. Najpierw określamy odległość pomiędzy A i B. Sumujemy w tym celu wszystkie zrekombinowane osobniki z grup gdzie doszło do przerwania nici DNA pomiędzy tymi dwoma loci. Są to, więc oczywiście grupy 3 i 4 oraz 5 i 6 gdyż tam miał miejsce podwójny crossing-over, czyli również pomiędzy A i B
Nie rozumiem jak określic na podstawie takich danych jak powyżej między którymi odcinkami zachodzi C-O?

Byłbym bardzo wdzięczny jak by mi ktoś mógł pomóc.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości