Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Krystian1
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, o 04:42

Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: Krystian1 »

Witam wszystkich
Kupiłem synowi mikroskop stereoskopowy Trinocular z możliwością podłączenia kamery ,kupując go myślałem, fajnie podłącze mu kamerę podepnę do komputera i wszystko będzie ładnie wyglądało.
Okazało się jednak że jak podłączam kamerę do niego to z boku mikroskopu jest uchwyt którym muszę przestawić lewy ( okular ) i w momencie oglądania przez kamerę on jest zaciemniony mogę patrzeć tylko przez prawy okular i kamerę jeśli znowu przestawię lewy (okular) na opcje żebym mógł widzieć przez niego to wtedy obraz z kamery jest nie dostępny.

Dowiedziałem się żeby mieć jednocześnie możliwość oglądanie przez kamerę i widzieć przez lewy i prawy okular muszę mieć mikroskop z troszkę przerobiony chodzi o pryzmat w środku. Mikroskop kupiony był na chińskiej stronie aliexpress i rzeczywiście występuje on w tej samej obudowie w dwóch rożnych wersjach , jedna w takiej jak mój a druga wersja z Simul - focal Trinocul - czyli ta przez która można patrzeć jednocześnie przez dwa okulary i widzieć przez kamerę.
Rozebrałem ten mikroskop żeby zobaczyć czy nie można tego jakoś zmienić ale za bardzo nie wiem jak zmienić ten pryzmat z lewej strony który jest przesuwany żeby był dostęp do kamery z góry

Czy ktoś się orientuje jak to zmienić lub może ma taki mikroskop i podzielił by się informacjami co zmienić.

Dziękuje z góry za pomoc.
Załączniki
35.jpg
34.jpg
33.jpg
42.jpg
44.jpg
3.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: planapo »

Wyglada na to ze kupiles opcje z podzialem swiatla: 0% kamera - 100% okulary/100% kamera - 0% okulary. Dobrze sie dowiedziales - potrzeba pryzmat, ktory bedzie dzielil swiatlo i czesc posylal do okularu a czesc do kamery, w chinczykach jest to najczesciej 50/50%. Potrzea inny pryzmat, tym co masz nie osiagniesz efektu jednoczesnego widoku w kamerze i okularze.
Krystian1
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, o 04:42

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: Krystian1 »

Dziękuje bardzo za odpowiedź

Czy możesz mi powiedzieć jak ten pryzmat ma mniej więcej wyglądać , może jakieś zdjęcie rysunek jego żebym wiedział czego szukać i o co się pytać.

Lub może wiesz gdzie coś takiego mogę kupić , lub gdzie wykonają mi taką usługę zrobienia takiego pryzmatu ?

Pozdrawiam
JohnyM

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: JohnyM »

Lepiej sobie odpuść. Sam nic z tym nie zrobisz. Jaki model mikro?
Krystian1
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, o 04:42

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: Krystian1 »

Model to
3.5X-180X Trinocular Zoom Stereo Microscope SM35180T

No domyślam się ze sam sobie nie poradzę z tym , może wiesz kto by mi wykonał taka usługę ?

Nie daje mi spokoju jak ma wyglądać ten pryzmat szukam po necie i nie mogę znaleźć żadnych informacji . Dlatego szukam jakiegoś zdjęcia z jego opisem jak wygląda taki pryzmat i jak on działa , może ty wiesz więcej.

Pozdrawiam
JohnyM

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: JohnyM »

Nikt Ci tego nie zrobi, twój model mikroskopu nie ma wymiennych modułów, musisz zaakceptować, że będzie działał w ten sposób, albo kupić inny model.

Jeśli jesteś bardzo uparty, to możliwe jest, że po nieproporcjonalnie wysokich kosztach:
To jest prosta kostka 50/50 lub 80/20. Będziesz potrzebował dwie sztuki(inaczej obraz w okularach będzie nierówny). Szukaj firmy robiącej optykę na zamówienie jak knight optical:

Kod: Zaznacz cały

knightoptical.com/custom/?category=/optical-components/uvvisnir-optics/beamsplitters/non-polarising-cube-beamsplitters/
Kup 2x szt i podeślij im schemat do szlifowania. Dostniesz 2 kostki, które będziesz sobie sam musiał wstawić do oprawek i wycentrować.
Krystian1
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, o 04:42

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: Krystian1 »

Myślałem że w Polsce znajdę jakąś firmę co by mi to wykonała, wysłał bym im mikroskop i sami by mi wymienili te kostki.
Jest ktoś taki w Polsce co się tym zajmuje nawet prywatnie ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: planapo »

Ja nie znam. Osobiscie mysle, ze taniej wyjdzie sprzedac ten i kupic taki jak Cie interesuje. Chinczyka sprzedasz moze za 30% ceny, zawsze cos.
JohnyM

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: JohnyM »

Teraz widzę, że źle doradziłem, to nie są zwykłe kostki dichro, tylko pryzmaty obracające obraz stereo. Wykonanie będzie znacznie droższe niż sądziłem, i nie wiem czy KO by się tego podjęło dla 2 szt. Można też spróbować innej sztuczki. Trzeba by zeszlifować powierzchnię odbijającą z pryzmatu i przykleić tam dichro, może by ci to zrobili.
Krystian1
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, o 04:42

Re: Nowy mikroskop stereoskopowy Trinocular -pomoc

Post autor: Krystian1 »

Chyba zostanę przy tym co jest , trudno będzie trzeba się przyzwyczaić do tego , może z czasem trafie na kogoś kto by się tego podjął , szkoda ale nic nie poradzę na dzień dzisiejszy , syn będzie musiał to zaakceptować .

Dziękuje panowie za pomoc i wyjaśnienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość