Słoma - surowiec energetyczny

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
ulerka
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2010, o 20:22

Słoma - surowiec energetyczny

Post autor: ulerka »

Witam,
chciałabym poznać zdanie ekologów na temat używania słomy zbożowej (bądź ogólnie biomasy) i wpływ na środowisko.
co z glebą? Zmiany klimatyczne to rzeczywistość czy fikcja?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: malgosi35 »

Możesz sprecyzować pytanie. Bo ja tu widzę 3, niezwiązanie ze sobą.
ulerka
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2010, o 20:22

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: ulerka »

wszystkie pytania związane z użyciem słomy zbożowej do celów energetycznych.

jaki wpływ na środowisko ma jej wykorzystywanie, w końcu na dużą skalę - bardzo niekorzystny wpływ na glebę? stanowiący zagrożenie? oraz osobno zmiany klimatyczne (=ocieplenie klimatu)?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: malgosi35 »

jaki wpływ na środowisko ma jej wykorzystywanie,
w końcu na dużą skalę
skąd takie Twoje przekonanie
bardzo niekorzystny wpływ na glebę?
Jakoś nie chwytam
oraz osobno zmiany klimatyczne (=ocieplenie klimatu)?
Nad ociepleniem czy oziębieniem klimatu dyskutują najtęższe ubysły swiata, więc twoich niepokojów nie rozwiejemy.
Natomiast co do spalania słomy, to proces ten nie przyczynia się do zwiększenia Emisji CO2, bo uwalniamy do atmosfery to co roślina z niej pobrała
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: WojtekB »

malgosi35 pisze:
ulerka pisze:jaki wpływ na środowisko ma jej wykorzystywanie, w końcu na dużą skalę
skąd takie Twoje przekonanie
Właśnie trochę dziwne wiadome jest, że wzrasta zainteresowanie biomasą jako źródłem energii, ale to jeszcze nie jest jakiś wielki szał. Jeszcze długo głównymi surowcami do ogrzewania naszych mieszkań będą węgiel i drewno. Najważniejszym powodem takiej sytuacji jest dostępność jak i również kaloryczność danych surowców. Tak dla porównania (kaloryczność, jeżeli coś źle piszę to proszę mnie poprawić ):
  • Ropa naftowa - około 42 MJ/kg
  • Gaz ziemny - około 28 MJ/kg (zależy od jakości)
  • Węgiel kamienny wysokiej jakości - około 30 MJ/kg
  • Węgiel brunatny - około 9 MJ/kg (zależy od jakości)
  • Absolutnie suche drewno:
    a) gatunków iglastych - 20 MJ/kg
    b) gatunków liściastych - 19 MJ/kg
  • Słoma (średnia kaloryczność) - 15 MJ/kg
Dochodzi do tego również efektywność energetyczna danego pieca. Ważne jest również koszt instalacji - na obecną chwilę system opalany drewnem może być nawet dwukrotnie tańszy od systemu, w którym będzie można efektywnie spalać słomę lub inną biomasę.

Co nie zmienia faktu, że taki sposób uzyskiwania energii cieplnej jest bardziej przyjazny środowisku
ulerka pisze:bardzo niekorzystny wpływ na glebę? stanowiący zagrożenie? oraz osobno zmiany klimatyczne (=ocieplenie klimatu)?
Jeżeli masz na myśli dym lub popiół to tego typu produkty uboczne mają mały wpływ na środowisko. Jedyny problem to nieznośny zapach (którego jeszcze nie doświadczyłem), o którym ktoś już pisał w tym dziale.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: lith »

A drewno w sumie to nie biomasa? Po prostu trochę większa.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: malgosi35 »

Dochodzi do tego również efektywność energetyczna danego pieca
Jak również sam piec, bo coś mi się zdaje że bardziej efektywne w spalaniu są specjalnie do tego przeznaczone piece.
W zwykłych piecach, następuje bardzo szybkie niszczenie ze względu na zawartość Cl (HCl).
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: WojtekB »

lith pisze:A drewno w sumie to nie biomasa? Po prostu trochę większa.
No w sumie tak (zapomniałem dopisać, żeby potem ktoś mi nie wypomniał ), ale do spalenia drewna nie potrzebujesz specjalnych zasobników, podajników, elektronicznych sterowników, czujników i innych elementów, które są potrzebne w nowoczesnych kotłach na biomasę czy drobniejszy opał.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: lith »

No tak, ale piec na drewno też może mieć,czujniki magiczne lampki przyciski i panel sterowania rodem z F16
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: słoma - surowiec energetyczny

Post autor: WojtekB »

lith pisze:No tak, ale piec na drewno też może mieć,czujniki magiczne lampki przyciski i panel sterowania rodem z F16
Źle mnie zrozumiałeś W nowoczesnych kotłach na słomę, zboże czy też ekogroszek muszą być dodatkowe urządzenia, które kontrolują spalanie, regulują pracę podajników, dmuchaw i innych dodatkowych elementów. Oczywiście w nowszych kotłach na węgiel i drewno masz czujniki i sterowniki (u mnie piec ze spalaniem górnym jest wyposażony w sterownik, którym można regulować pracę dmuchawy jak i również grzanie wody, a także wyświetla bieżącą temperaturę w piecu). Jednak w starszych kotłach na węgiel i drewno jedyną nowinką techniczną jest termometr rtęciowy - jeszcze pamiętam taki piec z dwoma drzwiczkami z przodu, gdzie trzeba było ręcznie regulować cug. Ostatnio w sklepie z piecami, kotłami i różnego typu systemami grzewczymi widziałem w sprzedaży starsze modele pieców, a nawet westfalki (myślałem, że to już jest zabytek ).

Oprócz wspomnianego kotła ze spalaniem górnym są jeszcze kotły ze spalaniem dolnym, kotły retortowe czy też specjalne kotły na słomę ze spalaniem dolnym możliwości jest wiele, tylko kasy brak

PS: Ciekawe porównanie pieca z F16
Awatar użytkownika
JohnLock
Posty: 6
Rejestracja: 3 sty 2017, o 10:58

Re: Słoma - surowiec energetyczny

Post autor: JohnLock »

Temat trochę stary i wiele w temacie ogrzewania w domach przez prawie 7 lat się zmieniło. Ja zawsze stawiałem na bardziej ekologiczne rozwiązania, ponieważ człowiek przez lata swojej egzystencji na Ziemi zdążył trochę nabałaganić. Ja w domowym kotle wykorzystuję głównie ekogroszek, bo jest całkiem wydajny i bardzo opłacalny. Dostarcza mi go firma SmartTrans.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości