Problem z zadaniem - wydajność reakcji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
dyermaker
Posty: 7
Rejestracja: 5 lis 2016, o 12:32

Problem z zadaniem - wydajność reakcji

Post autor: dyermaker »

Aby otrzymać kwas siarkowy VI, należy spalić w tlenie siarkę pierwiastkową, a powstający tlenek siarki IV katalitycznie utlenić do tlenku siarki VI, po czym powstający SO3 połączyć z wodą. Oblicz całkowitą masę tlenu potrzebną do spalenia siarki, a następnie tlenku siarki IV, jeśli powstało 70 g kwasu siarkowego VI:
a) przy wydajności 100%
b) jeśli w1=80%, w2=95%, w3=75%.
Chodzi mi o podpunkt b. Mianowicie w a) wynik to ~34,28g. Więc do b) wykonałam obliczenia, w którym wydajność całkowita wyszła mi ~57%. Nie byłam w szkole, i do tego momentu moje i nauczycielki obliczenia się zgadzają. Następnie ułożyłam proporcję:

34,28-100%
x -57%

Tymczasem proporcja nauczycielki wygląda tak
34,28-57%
x -100%

i jej wynik to ~60. Wydaje mi się to nielogiczne aby przy mniejszej wydajności wyszła większa potrzebna masa tlenu, niż przy wydajności 100%, ale może się mylę? Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś mi to wyjaśnił
pesel

Re: Problem z zadaniem - wydajność reakcji

Post autor: pesel »

dyermaker pisze:Wydaje mi się to nielogiczne aby przy mniejszej wydajności wyszła większa potrzebna masa tlenu, niż przy wydajności 100%, ale może się mylę? Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś mi to wyjaśnił
Masz zrobić 100kg lodu. Potrzebujesz na to 100kg wody jak nic po drodze nie rozlejesz. Ale jak niosąc wodę do zamrażarki rozlewasz 25% to ile wody musisz wziąć aby te 100kg lodu otrzymać? Więcej niż 100kg?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości