Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osadów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osadów

Post autor: lifeisbrutal55 »

Witam ! Mam prośbę, by ktoś z Was pomógł mi z tymi zadankami, z góry dziękuję

1) Napisz równanie Nersta dla reakcji: SO3(2-) + Cl2lt SO4(2-) +Cl(-)
Obliczyłam współczynniki i mam nadzieję, że się zgadzają.
SO3(2-) + 3H2O + Cl2lt SO4(2-) + 2H20(+) + 2Cl(-)
Natomiast nie wiem jak to podstawić pod to równanie - E = E(0) + RT/nF ln [utl]/[red]

2) Napisz reakcje rozpuszczania osadów i określ typ zachodzących reakcji.
a) AgCl w kwasie cyjanowym
b) Ag2CrO4 w chlorku sodowym, czy dobrze napisałam tą reakcję ? Ag2CrO4 + NaCl Na2CrO4 + AgCl

3) Które kompleksy będą trwałe w środowisku kwaśnym ? (Od czego zależy trwałość ?)
[Fe(SCN)6]3-
[Fe(CN)6]4-
[Co(NH3)4]2+
[Al(OH)6]3-
[Sn(H20)4]2+
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: as11as »

Współczynniki się średnio zgadzają, sprawdź ładunki 2- i 4-, więc muszą powstać jeszcze jony H+. W wyprowadzeniu Nersta widać, iż [utl]/[red] to w rzeczywistości odwrotność stałej równowagi, więc jak wygląda stała równowagi tej reakcji? Srebro na +I stopniu utlenienia tworzy kompleksy z cyjankami o LK=2, 3 i 4, więc nastąpi rozpuszczenie AgCl z utworzeniem jonów kompleksowych [Ag(CN)2]- [Ag(CN)3]2- i [Ag(CN)4]3-. Z chromianu wytrąci się trudniej rozpuszczalny chlorek jak napisałeś. Ligandy w tych kompleksach są zasadami, więc w środowisku kwaśnym będą ulegać protonowaniu(im słabszy kwas tym mocniejsza zasada, więc większa jej ilość ulegnie protonowaniu), trwałość tych kompleksów będzie więc typowo zależeć od stałej trwałości kompleksu jak również od pKa sprzężonego kwasu i pH(im niższe, tym stała protolizy będzie bardziej przesunięta w stronę sprotonowanego ligandu).
pesel

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: pesel »

as11as pisze:W wyprowadzeniu Nernsta widać, iż [utl]/[red] to w rzeczywistości odwrotność stałej równowagi, więc jak wygląda stała równowagi tej reakcji?
Gdzie to widać?
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: as11as »

Z ΔG=ΔGstandardowe + RTlnQ potem podstawiamy, że ΔG=-vFE i suma sumarum E=Estandarowe - RT/vF lnQ czyli E=Estandardowe +RT/vF ln[1/Q] racja użyłem lekko niefortunnego zapisu, gdyż chodzi o iloraz reakcji, a nie stężenia równowagowe, ale zapis matematyczny będzie jednakowy.
pesel

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: pesel »

as11as pisze:E=Estandardowe +RT/vF ln[1/Q]
Tyle, że to E z cytowanego równania to nie jest E z równania Nernsta. Tutaj masz różnicę potencjałów, a w równaniu Nernsta masz potencjał.
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: lifeisbrutal55 »

To może ja przedstawię własne obliczenia i proszę o poprawki jeśli będą konieczne
1) Równanie Nernsta
Po uzupełnieniu współczynników: SO3(2-) + 3H2O + Cl2lt SO4(2-) + 2H30(+) + 2Cl(-)

E=E(0) + 0,059/n ln [Cl2]/[SO3(2-)] as11as napisałeś, że [utl]/[red] to w rzeczywistości odwrotność stałej równowagi, a nie bierzemy czasem pod uwagę utleniacza i reduktora ?
A swoja drogą stała rownowagi wyglądałaby tak ? K=[SO4(2-)] [H3O(+)]2 [Cl(-)]2 / [SO3(2-)] [H20]3 [Cl2] ?

2) AgCl w kwasie cyjanowym
AgCl + HCN AgCN + HCl Czyli ta reakcja jest zła ? Tu musi powstać koniecznie kompleks tak ?

3) Ale jak określić ta trwałość nie mając żadnych tablic z wartościami ? Ponieważ nie mogę ich posiadać podczas pisania pracy
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: lifeisbrutal55 »

A mógłby mi jeszcze ktoś pomóc z tymi reakcjami ?
Cd(OH)2 + 6NH3 [Cd(NH3)6]2+ + 2OH- ? Czy to jest poprawne ?
H3PO4 + HNO3 i tutaj totalnie nie mam pojęcia jak się za to zabrać, ponieważ nie wiem co się dzieje gdy dodajemy kwas do kwasu
pesel

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: pesel »

lifeisbrutal55 pisze:Równanie Nernsta
Po uzupełnieniu współczynników: SO3(2-) + 3H2O + Cl2lt SO4(2-) + 2H30(+) + 2Cl(-)

E=E(0) + 0,059/n ln [Cl2]/[SO3(2-)]
W równaniu Nernsta [utl] to stężenie postaci utlenionej (a nie utleniacza), natomiast [red] to stężenie postaci zredukowanej (a nie redutktora).
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: lifeisbrutal55 »

Czyli to ma wyglądać tak ?

E=E(0) + 0,059/n ln [SO3(2-)] [H20]3 [Cl2] / [SO4(2-)] [H3O(+)]2 [Cl(-)]2
pesel

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: pesel »

Nie. Piszesz równania połówkowe dla obu układów redoks i dla każdego OSOBNO piszesz równanie Nernsta.
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: lifeisbrutal55 »

To ja chyba tego nie rozumiem. Jak zapisać z tego reakcje połówkowe ? Mógłbyś mi to napisać ? Bo bardzo zależy mi na czasie
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

Re: Trwałość kompleksów; równanie Nersta; reakcje rozp. osad

Post autor: lifeisbrutal55 »

redukcja SO3(2-) - 2e + 2OH(-)SO4 (2-) + H20
utlenianie Cl2 + 2e2Cl (-)
Chodziło o te reakcje polowkowe ? Czyli w pierwszym rownaniu moja forma utleniona jest SO3 (2-) a zredukowana SO4 (2-) natomiast w drugim rownaniu f.zred. Cl2 a f.utl. 2Cl (-) tak ?
Czyli teraz podstawiam E= E (0) + 0,059 /1 log [SO3 (2-)] / [Cl2]
Dobrze teraz jest ?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości