Zadanie, izotopy

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Na cześć wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika pierwiastek o liczbie atomowej 112 otrzymał nazwę copernicium i symbol Cn. Reakcja prowadząca do otrzymania tego pierwiastka zachodzi pomiędzy jądrami Pb 208 i Zn. 70 Towarzyszy jej emisja pewnej cząstki wchodzącej w skład atomu.
Napisz równanie opisanej reakcji jądrowej.

Znam odpowiedź do tego zadania jednak niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego liczba masowa Cn to 227, skąd wziąć tą informację?
pesel

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: pesel »

Bialozor6 pisze:Znam odpowiedź do tego zadania jednak niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego liczba masowa Cn to 227, skąd wziąć tą informację?
Nigdzie nie znajdziesz takiej informacji bo to nieprawda.
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Taka sama odpowiedź znajduje się w moich ćwiczeniówkach.
pesel

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: pesel »

Nie sądzę.
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Niestety tak właśnie to wygląda, gdybym wiedziała jak przesłać załącznik to chętnie bym to zrobiła, czy prawidłową odpowiedzią byłoby Cn285+7e-?
pesel

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: pesel »

Po prostu przepisz poprawnie treść zadania zwracając szczególną uwagą na cyferki.
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Suma liczby masowej ołowiu i cynku to 278 sa suma liczby atomowej to 112. Wiem że liczba atomowa zgadza się ale nadal nie mogę zrozumieć skąd wziąć liczbę masową, próbowałam z układu okresowego ale wiem że ta zależna jest od konkretnego izotopu, więc jak ją rozpoznać? Skąd wiadomo że tutaj z rozpadu powstaje neutron a nie elektron?
pesel

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: pesel »

Wysłanie w kosmos neutronu na wiele się nie zda bo 278-1=277 i ma się to nijak do liczby masowej podanej w pierwszym poście.
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Dziękuję za uwagę, powinno być 277, ale nadal nie rozumiem dlaczego?
pesel

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: pesel »

Skoro cynk i ołów mają w sumie tyle samo protonów co kopernik to nie możemy odpalić elektronu bo wtedy zwiększylibyśmy liczbę protonów o jeden i kopernik nie byłby już kopernikiem.
Bialozor6
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:40

Re: Zadanie, izotopy

Post autor: Bialozor6 »

Kilka godzin myślenia wynikających z kompletnego zaćmienia, bardzo dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości