[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Will Wetzlar to porządna firma, no i ten mikroskop wygląda solidnie i ciężko"
Te obiektywy z pewnością Ci wystarczą.
Dopytałbym sprzedawcy:
Duży plus ma własne oświetlenie elektryczne. Ciekawie jakie czy słaby LED, ale prędzej jakieś żarowe?
Czy ma pod stolikiem kondensor (bo uchwyt na filtry widać, więc kondensor powinien być)
Nasadka monokularowa wymienna, ale kupienie binokularowej na Ebay raczej można sobie będzie odpuścić finansowo, podobnie stolika krzyżowego.

Takie PZO jak pokazał Planapo możesz z czasem łatwiej rozbudowywać np. o stolik krzyżowy, nasadkę binokularową (były ostatnio 2 szt w licytacji i poszły coś po ok. 40-60 zł)
Lampę dedykowaną PZO LM 2 dokupisz bez problemu za 40-60 zł

A może jakiś PZO w okolicach MB 10, 15, 20. Własne oświetlenie, z reguły binokular.
250-350 zł powinno wystarczyć (chyba jakoś tak się ostatnio sprzedawały).

Namawiam do binokularu. W jednym torze kamerka, a w drugim podgląd, no i komfort obserwacji dużo lepszy.

Jeszcze lepiej MB 30, ale poniżej 400 zł ciężko upolować"

Do 300-350 zł zł udaje się ustrzelić PZO Studar z własnym oświetleniem (ale raczej monokular)

Takie jak poniżej za 200 zł bym brał.

Jest binokular i stolik krzyżowy (brakujące lusterko to paręnaście zł)
olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-CID751-IDbFNIT.html

Ładny z obiektywem x60 ale monokular
olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-36202-CID751-IDjAPe5.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ze zdefiniowanych przez jonasz78 potrzeb wynika, ze szkolniak z obiektywami 5 i 10x (ja bym dal jeszcze 20 zamiast 40) i spokojnie da rade zobaczyc co chce i zaplacic za to tyle ile planuje
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jonasz78 »

Dziękuję za podpowiedzi. Będę chciał kupić coś kompletnego bo nie sądzę, żebym to później rozbudowywał. Nikogo nie będę oszukiwał, ale prawda jest taka, że mikroskop będzie używany kilka razy w miesiącu przez max 0,5h. Ten mikroskop Will Wetzlar jeśli jest w zadowalającym stanie to całkowicie powinien spełnić moje oczekiwania
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jonasz78 »

Dla zainteresowanych o co chodzi można zerknąć na mój blog - przedstawiam tam gatunek, którego ziarna ikry mają 1,5-2mm więc wszystko widać gołym okiem. No ale jest też sporo gatunków, których ikra ma wielkość 0,4-0,5mm - a oczy już coraz słabsze
OxyContin
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2017, o 23:36

Pierwszy mikroskop, proszę o radę

Post autor: OxyContin »

Witam, od jakiegoś czasu chciałem kupić sobie mikroskop, ostatnio wypatrzyłem na allegro coś takiego allegro 6714541666
Zapytałem o obiektywy i inne szczegóły, mikroskop ponoć działa bez zarzutu, nie był modyfikowany, nie wiadomo dokładnie ile liczy sobie lat. Oto specyfikacja obiektywów i okularu
Okulary to 12,5x0
obiektywy:
dwa oryginalne pzo tj:
-20/0,4 Phs 160/0,17
-10/0,24 Phs 160/-
i dwa Made in USA tj:
-1.25 N.A. 100xOIL
-0.65 N.A. 40x
Prawdopodobnie jutro dostanę zdjęcia mikroskopu
Z tym, ze sprzedający nie wysyła przesyłek pobraniowych, czy mogę zaufać, ze mikroskopowi nic się nie stanie po drodze? W jaki sposób optyka znosi takie podróże? i czy ogólnie warto go kupować?
Jest wystawiony za 400 złotych
Proszę o szybkie odpowiedzi, aukcja jest do jutra ^^
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Pierwszy mikroskop, proszę o radę

Post autor: Boguslaw »

Po tym zdjęciu trudno ocenić stan wizualny.
Stan techniczny to. ?
Sprzedawca ma same pozytywne opinie, warto płacić przez PayU.
Jakby co, uprzedź sprzedającego:
- niech zdejmie nasadkę binokularowa, wyjmie lampkę oświetlacz (pookręca folią bąbelkową)
Całość do twardego pudła kartonowego i MOCNO poupycha starych pomiętych gazet w wolne przestrzenie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

J.w. na podstawie takiego zdjecia i takiego opisu to kupowanie (bez ogladniecia osobiscie lub doslania lepszych zdjec) okreslam jako ryzykowne.

Obiektywy niekompletne, stolik niekompletny (brakuje tego czegos w srodku - jest za duza dziura").
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

OxyContin, widzę, że dopiero co pokazała się oferta z ładnie wyposażonym:
"Mikroskop biologiczny PZO MB-30 obiektyw okulary (6718942332) - kup teraz 450 zł
allegro 6718942332
Po sprzedawcy jednego jestem pewien, że sprzęt technicznie powinien być dopieszczony -)
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Mikroskop

Post autor: Larsonik »

Witam, czy ktoś mógłby zerknąć okiem na tą aukcję?
allegro 6716545796

To byłby mój pierwszy mikroskop i jestem ciekaw, czy w tej cenie dostanę coś lepszego. Również chciałbym zapytać, jak daleko mógłbym pociagnąć na takim sprzęcie. Rozumiem, że pierwotniaki spokojnie, a co z roślinami, grzybami czy np. taki porost wprost z drzewa? Czy tego typu preparaty wymagają specjalnego przygotowania, jakiś dodatkowy ekwipunek i wiedza?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Dobra cena, ogladniesz wszystko czego na poczatku potrzebujesz.

Jak daleko pociagniesz"? zalezy jakie masz plany
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Sprzedałem taki parę lat temu za 250 zł (mój był z uboższym wyposażeniem) bo pilnie potrzebowałem kasy na inny zakup.
Na początek spokojnie podziałasz (okular 15x + obiektyw 40x daje Ci prawie realne powiększenie 600x), a jak Cię wciągnie", to bez straty sprzedasz i kupisz coś bardziej wypasionego
Masz jeszcze tą pewność (u tego sprzedawcy), że po rozpakowaniu siadasz i działasz - chodzi o stan techniczny (oraz, że są oba rodzaje szkiełek)
Larsonik pisze:Rozumiem, że pierwotniaki spokojnie, a co z roślinami, grzybami czy np. taki porost wprost z drzewa? Czy tego typu preparaty wymagają specjalnego przygotowania, jakiś dodatkowy ekwipunek i wiedza?
Temat rzeka zacznij coś oglądać, szukaj i czytaj tu na forum, bo jest informacji ogrom -)
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Larsonik »

Dziękuję za informację, zamówiłem właśnie swój pierwszy mikroskop. Lekturę forum już zaczałem, mam nadzieję, ze nadejdzie czas, kiedy i sam zacznę się udzielać w mikrofotografii
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Co do mikrofotografii to na początek najlepiej jak masz jakiś kompakcik i próby foto na styk przez okular, ew. jakaś ludzka kamerka, ale to dodatkowy koszt.
Najpierw do bólu oglądaj naocznie co się da
Także żyletka i kroisz jak najcieniej co się da -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości