OKE Poznań zadanie 15.1

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: Cappy »

W zadaniu tym mamy reakcję AlCl3 z NH3(aq). Mamy napisać reakcję jonową-skróconą.

Trochę nie rozumiem odpowiedzi:

Al3+ + 3NH3 · H2O → Al(OH)3 (↓) + 3NH4

Ta reakcja nie powinna wyglądać:

Al3+ + 3OH-Al(OH)3?
FannyHorn
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2017, o 22:45

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: FannyHorn »

Też mnie to zastanawiało. Podobnie z zadaniem 10., gdzie w treści zadania piszą o wydzielaniu się gazu (amoniaku), ale nie uwzględniają tego wydzielania w reakcji wg klucza.
pesel

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: pesel »

A mnie zastanowiło w tym zadaniu (znaczy w 10.) dlaczego w kluczu podali takie możliwe reakcje:

2NH4+ + 2OH- 2NH3*H2O

lub


2NH4+ + 2OH- 2(NH3*H2O)

Dlaczego w obu wypadkach nie skrócili stronami przez 2? Ja mam na to swoją zabawną teorię.

Z kolei w zadaniu 13.3 poprawna odpowiedź wg klucza to MnO4- lub KMnO4. Rozumiem, że NaMnO4 już nie?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: lukasz471 »

W zadaniu 10 nie jest skrócone przez dwa, bo występuje tam związek (NH4)2SO4. Mamy więc dwa jony NH4+. Dzięki temu jest to logicniejsze w zapisie. Jednakże za skrócenie nie powinni odjąć wam punktów.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: lukasz471 »

W zadaniu 13.3 jeżeli zapiszesz NaMnO4 to też powinni Ci uznać. Manganian (VII) zazwyzaj używa się w postaci soli potasu, tak się przyjęło. Ale użycie soli sodowej też jest jak najbardziej poprawne. Pamiętajcie, że klucze nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Potrzebna jest również właściwa interpretacja egzaminatora. A, że czasami możecie trafić na egzaminatora debila, to już inna sprawa Tak czy siak powinno być uznane.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: lukasz471 »

Też mnie to zastanawiało. Podobnie z zadaniem 10., gdzie w treści zadania piszą o wydzielaniu się gazu (amoniaku), ale nie uwzględniają tego wydzielania w reakcji wg klucza.

No rzeczywiście nie uwzględniają, ale jeżeli napiszesz NH3 + H2O i przy NH3 dasz strzałkę w górę, to też Ci uznają. Klucze nie są kluczami absolutnymi.
pesel

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:W zadaniu 10 nie jest skrócone przez dwa, bo występuje tam związek (NH4)2SO4. Mamy więc dwa jony NH4+. Dzięki temu jest to logicniejsze w zapisie. Jednakże za skrócenie nie powinni odjąć wam punktów.
Absolutnie nie jest to logiczniejsze. Jak mi każą napisać hydrolizę jonu amonowego to mam się zastanawiać czy pochodzi z soli AB, A2B czy A3B? A tego, że za skrócenie stronami nie odejmą punktów . nawet tego nie skomentuję.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:
lukasz471 pisze:W zadaniu 10 nie jest skrócone przez dwa, bo występuje tam związek (NH4)2SO4. Mamy więc dwa jony NH4+. Dzięki temu jest to logicniejsze w zapisie. Jednakże za skrócenie nie powinni odjąć wam punktów.
Absolutnie nie jest to logiczniejsze. Jak mi każą napisać hydrolizę jonu amonowego to mam się zastanawiać czy pochodzi z soli AB, A2B czy A3B? A tego, że za skrócenie stronami nie odejmą punktów . nawet tego nie skomentuję.
A co, jesteś egaminatorem wojewódzkim, że wiesz, że odejmą punkty za skrócenie? Gdybym ja te matury sprawdzał, to bym nie odejmował. Zapis skrócony to skrócony Skracamy to co się powtarza i tyle. Jak dla mnie zapis skrócony służy tylko poglądowemu spojrzeniu na tok reakcji. Jak się chce sprawdzić dokładny jej przebieg to patrzy się na równanie cząsteczkowe. O ile się nie mylę to już spotkałem sie z takimi sytuacjami w kluczach, że było to skrócone. Poszukam i pogadamy.
pesel

Re: OKE Poznań zadanie 15.1

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:A co . wiesz, że odejmą punkty za skrócenie?
lukasz471 pisze:Jednakże za skrócenie nie powinni odjąć wam punktów.
Oczywiście, że nie powinni bo jest w pełni poprawna, lepsza niż ta z klucza. Dlatego też nie chciałem komentować drugiego z cytowanych stwierdzeń. Może dojść do takich sytuacji, że skoro nie trzeba skracać to można równie dobrze napisać:
5234 HCl + 5234 NaOH 5234 NaCl + 5234 H2O
i powołać się na równanie z klucza, w którym też nie skrócili.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości