Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Zbilansuj ogólne równanie reakcji całkowitego spalania węglowodoru o wzorze ogólnym CxHy . Oblicz liczbę pierścieni w cząsteczce węglowodoru, jeżeli wiadomo, że do całkowitego spalania pewnej jego porcji zużyto 0,75 dm3 tlenu, a w wyniku reakcji powstało 0,5 dm3 CO2 warunki normalne.
Wiadomo również, że związek ten nie odbarwiał wody bromowej.
Jaki jest wzór sumaryczny tego węglowodoru?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

zCxHy + 0.75 O2 0.5 CO2 + (zy/2) H2O

zx=0.5

0.75*2=1.5=(0.5*2)+zy/2 zy=1

zy/zx=y/x=2 CxH2x

liczba pierścieni=x-0.5y+1=x-0.5*2x+1=1

dowolny cykloalkan.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinga1505 »

Czy może istnieć 1,2, 3-trinitrotoluen?
Qsky
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2015, o 10:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Qsky »

Nie wydaje mi się, bo grupa nitrowa kieruje podstawniki w położenie meta, toteż nigdy nie będzie sytuacji dwóch grup nitrowych obok siebie dołączonych do grupy fenylowej, a przynajmniej na poziomie maturalnym, nic takiego nie spotkałem.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

kinga1505 pisze:Czy może istnieć 1,2, 3-trinitrotoluen?
Hmm, pozycję 1 zajmuje grupa -CH3 więc racze nitrowej nie ustąpi.
xgosiaa
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2017, o 18:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xgosiaa »

Hej Potrzebuję małej pomocy z tym oto zadankiem:
Równomolową mieszaninę kwasu monokarboksylowego i alkoholu monohydroksylowego
poddano reakcji estryfikacji. Masa mieszaniny reakcyjnej wynosiła 62,40 g. Obydwa związki
składały się tylko z węgla, tlenu i wodoru. Masa użytego do reakcji kwasu była większa niż
masa alkoholu. Reakcja estryfikacji przebiegła z wydajnością 60% a zawartość wody w
mieszaninie poreakcyjnej wynosiła 6,48 g.
a) Oblicz masę powstałego estru. Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po
przecinku.
a) Oblicz masę molową estru
b) Podaj wzór strukturalny estru i jego nazwę.

Wychodzi mi masa molowa 86 ale wtedy by musiał być kwas z podwójnym wiązaniem i nie wiem w końcu czy to tak ma mi wyjść
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Może to:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_akrylowy
BTW, wszystkie kwasy karboksylowe są z podwójnym wiązaniem.
xgosiaa
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2017, o 18:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: xgosiaa »

Nie no zdaję sobie sprawę że istnieją estry kwasów nienasyconych Tylko zazwyczaj w zadaniach się nie pojawiają szczególnie jeżeli chodzi o kwasy z taką małą ilością węgla więc temu zależy mi, żeby ktoś to rozwiązał od początku do końca czy na pewno tak ma wyjść
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

A co za problem sprawdzić uzyskany wynik?

MCH2=CH-COOH = 72 g/mol

MCH3OH = 32 g/mol

MC2H3COOHMCH3OH

Tylko C,H,O

Ich mieszanina po 0.6 mola każdego waży = (72+32)*0.6=62.4g

60% z 0.6 mola wody waży = 0.6*0.6*18=6.48g
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

W dwóch probówkach I i II znajdują się, w przypadkowej kolejności, roztwory:
CaCl2
oraz
HCl

Do obu probówek dodano stechiometryczne ilości stearynianu sodu.
Dysponując uniwersalnym papierkiem wskaźnikowym i zasadą sodową, opisz jak mógłbyś rozróżnić zawartość probówek I i II.

Odpowiedź: dodać NaOH i podgrzać, nastąpi roztworzenie osadu w probówce gdzie wcześniej był HCl.

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi jakie reakcje tam zachodzą?
Wiadomo że na samym początku strącą się osady stearynianu wapnia i kwasu stearynowego. Po dodaniu NaOH do osadów kwas się roztworzy i powstanie stearynian sodu, a stearynian wapnia też nie powinien się roztworzyć? Czy coś mnie ominęło i stearynian wapnia nie roztwarza się w mocnych zasadach? O.o
Będę wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
morula
Posty: 33
Rejestracja: 26 maja 2013, o 10:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: morula »

Mam problem z stałą i stopnieniem dysocjacji, dlatego mam pytanie.
Jest np zadania : Oblicz stopień dysocjacji kwasu cyjanowodorowego (Ka = 6,17*10^-10) w jego 0,1-molowym wodnym roztworze. No i przy takim zadaniu robię wyrażenie na stałą dysocjacji z równania i podstawiam : 6,17*10^-10 = x^2/0,1 . Tym sposobem wiem jakie jest stężenie zdysocjowanych cząsteczek i mogę dalej wyliczyć stopień.
ALE mam zadanie : Oblicz stopień dysocjacji i stężenie jonów H3O+ w wodnym roztworze kwasu chloroocotowego o stężeniu 0,001 mol/dm3 i stalej dysocjacji Ka=1,36*10^-3 . Po podstawieniu : 1,36*10^-3 = x^2/0,001 i niestety coś tutaj nie wychodzi tak jak w odpowiedziach
Proszę o pomoc, kiedy jak się zachować w tych zadaniach?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Policz oba zadania z pełnego wyrażenia K= c*alfa2/(1-alfa).

Jak alfa<5% (lub wcale nie równoważne (c/K)400) to można stosować uproszczenie alfa=(K/c)1/2
Awatar użytkownika
morula
Posty: 33
Rejestracja: 26 maja 2013, o 10:41

Re: Problematyczne zadania

Post autor: morula »

Wiem, że jest taki wzór Ale chciałabym się dowiedzieć, kiedy mogę sobie to uprościć i zrobić właśnie przez wyrażenie na stałą równowagi. Zrobiłam w ten sposób 3 zadania i 4 akurat tak nie wychodzi . Więc dochodzę przyczyny i jakiejś zależności w rozwiązywaniu tych zadań. Ten wzór doprowadza do liczenia delty itd. a jak liczyłam moim sposobem to szybciej wychodził mi wynik (zaznaczam, że dobry wynik ).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość