kilka pytań

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

kilka pytań

Post autor: budd »

Witam,
Mam kilka problemów i nie wiem jak je rozwiązać. Byłoby super, gdyby ktoś pomógł.
1)jak udowodnić, że FeBr3 to kwas Lewisa?
2)skoro zwiazki trans sa bardziej korzystne energetycznie od cis, to dlaczego oddaja mniej ciepla podczas spalania? Nie powinny byc trwalsze czasteczkowo?
3)jezeli wychodzi, ze w polimerze jest 8.5 mera, to mozna uznac 8 czy 9 merow?
4)jak mam przewidziec, kiedy wiazania podwojne w dienach sie sprzeza (i jedno utworzy wiazania w merze), a kiedy oba utworza wiazanie (chlorek winylidenu i winylu)?
5)jesli mamy o-nitrotoluen to skad mam wiedziec, ktory podstawnik skieruje atom np przy bromowaniu?
6)jak nazwac zwiazek, ktory wyglada jak metylocykloheksan, z tym, ze miedzy grupa i pierscieniem jest wiazanie podwojne?
budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

7)Dlaczego chloroalkan ma nizsza t wrz od alkanu?
Jak przechowuje sie w formalinie rozne ciala, skoro denaturuje bialko? Czegos tu nie rozumiem
9)co to znaczy, ze cos jest pochodna czegos?
10)znajac tendencje t wrzenia wraz z np wzrostem czegos moge obstawic tendencje t topnienia i krzepniecia?
11)estryfikujac jaka mamy pewnosc, ze kwas (donor H+) nie zareaguje z alkoholem?
12)jak traktowac pierscien pod wzgledem chiralnosci?
13)estryfikacja to substytucja?
14)dlaczego zingeron nie jest pochodna alkoholu aromatycznego? (Od pierscienia odchodzi -O-.
15)dlaczego na podstawie czasteczki, ktora buduje wosk pszczeli powiemy, ze jest plastyczny?

Dziekuje z gory

Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: kilka pytań

Post autor: Margheria »

1. FeBr jest używany w reakcji bromowania benzenu, w celu wytworzenia odczynnika elektrofilowego FeBr+ Br2 Br+ +[FeBr4]-. Tylko to mi przychodzi na myśl.
5.Jeżeli w pierścieniu są dwa podstawniki różnego rodzaju to o kierunku podstawienia zadecyduje podstawnik I rodzaju.
8. denaturując białka formalina nie dopuszcza do procesu gnicia.
11. Estryfikacja wymaga obecności kwasu bo jon H+ atakuje nukleofilowe wiązanie podwójne w kwasie karboksylowym tworząc karbokation, który to dopiero reaguje z alkoholem. Alkohole reagują z reaktywnymi metalami więc mają właściwości słabo kwasowe- nie reagują z kwasami.
Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: kilka pytań

Post autor: Margheria »

2. trans są bardziej korzystne energetycznie bo dysponują mniejszym zasobem energii, więc oddają mniej ciepła podczas spalania. najlepszym rozwiązaniem dla każdej cząsteczki jest jak najmniejszy zasób energii bo to zapewnia jej trwałość, dlatego korzystny energetycznie = o małym zasobie energii.
budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

1)wiem, ze tak jest, ale mysle o elektronach, ktorych moze byc donorem, ale ze jest z bloku d, nie potrafie go zakwalifikowac ani do kwasow ani zasad. To pytanie chyba jest nierozwiazywalne
2)swietnie, cenne informacje:). A dlaczego budowa trans jest korzystniejsza budowa?
5)ok
ok
11)ok
Dziekuje Ci za pomoc:)

Awatar użytkownika
Margheria
Posty: 21
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:21

Re: kilka pytań

Post autor: Margheria »

Z tą budową trans nie jestem do końca pewna dlaczego, sądzę ze chodzi o czynniki przestrzenne- po prostu w ułożeniu trans dane podstawniki są od siebie bardziej oddalone, co zmniejsza naprężenia między nimi , cząsteczka ma budowę korzystniejsza energetycznie niż w budowie cis , gdzie te podstawniki są obok siebie.
budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

O to chodzilo, dzieki)!
2,5,8,11- zrobione

budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

1)jak udowodnić, że FeBr3 to kwas Lewisa?
2)jezeli wychodzi, ze w polimerze jest 8.5 mera, to mozna uznac 8 czy 9 merow?
3)jak mam przewidziec, kiedy wiazania podwojne w dienach sie sprzeza (i jedno utworzy wiazania w merze), a kiedy oba utworza wiazanie (chlorek winylidenu i winylu)?
4)jak nazwac zwiazek, ktory wyglada jak metylocykloheksan, z tym, ze miedzy grupa i pierscieniem jest wiazanie podwojne?
5)Dlaczego chloroalkan ma nizsza t wrz od alkanu?
6)co to znaczy, ze cos jest pochodna czegos?
7)znajac tendencje t wrzenia wraz z np wzrostem czegos moge obstawic tendencje t topnienia i krzepniecia?
estryfikacja to substytucja?
9)dlaczego zingeron nie jest pochodna alkoholu aromatycznego? (Od pierscienia odchodzi -O-.
10)dlaczego na podstawie czasteczki, ktora buduje wosk pszczeli powiemy, ze jest plastyczny?
11)Nitrobenzen + Zn + HCl, pisze sobie redoks jonowy z nitrobenzenem i jest: C6H5NO2 (|||) + 6e + 7H+ C6H5[NH3+Cl-] (-|||) + 2H2O Gdzie sie ukryl ladunek dodatni po prawej? (Zn2+ odpada, bo +2)

Dziekuje z gory

budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

Cześć,
Jak uzasadnicie w 1 zdaniu, że NaH2PO4 ma charakter kwasowy, a Na2HPO4 zasadowy?
Oba dysocjuja, hydrolizuja podobnie, przez co
nie potrafie ladnie ubrac tego w zdanie

pesel

Re: kilka pytań

Post autor: pesel »

budd pisze:Jak uzasadnicie w 1 zdaniu, że NaH2PO4 ma charakter kwasowy, a Na2HPO4 zasadowy?
Oba są amfiprotyczne więc skąd takie stwierdzenie?
budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

Wybacz, wycofuje sie! Ale dalej nie wiem jak to uzasadnic

budd
Posty: 35
Rejestracja: 7 lut 2017, o 15:17

Re: kilka pytań

Post autor: budd »

Uzasadni ktos?

pesel

Re: kilka pytań

Post autor: pesel »

Co chcesz uzasadniać?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości