Podział i rodzaje morfologiczne chromosomów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
Agrel3517
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2017, o 10:53

Podział i rodzaje morfologiczne chromosomów

Post autor: Agrel3517 »

Witam na forum jestem nowy, także przepraszam, jeśli napisałem coś nie tak i proszę o wyrozumiałość

W internecie można znaleźć sporo informacji o tych 3 typach morfologicznych chromosomów:metacentryczny, submetacentryczny i akrocentryczny, jednak w zadaniach maturalnych natknąłem się jeszcze na subakrocentryczny i perocentryczny. Kompletnie nie mam pojęcia co może się kryć za tymi nazwami. Dodatkowo podejrzewam, że typów chromosomów może być więcej. Stąd moje pytanie:

Czy mógłby ktoś przedstawić mi jak wygląda kompletny podział chromosomów i co każdy z typów morfologicznych cechuje?

Przy okazji prosiłbym bardzo o pomoc we wskazaniu poszczególnych typów w kariotypie człowieka, ponieważ jedyne co mi się udało znaleźć to informację, że chromosomy 13 14 15 21 i 22 są typu akrocentrycznego w kariotypie człowieka

z góry dziękuję wszystkim za pomoc
Awatar użytkownika
wanderlust
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2017, o 10:01

Re: Podział i rodzaje morfologiczne chromosomów

Post autor: wanderlust »

Takie szczegóły na poziomie maturalnym? Natknąłeś się na zadanie, które wymagało takiej wiedzy? Gdzie to znalazłeś i jakie to było zadanie? No, chyba że to tak z ciekawości.
Awatar użytkownika
Agrel3517
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2017, o 10:53

Re: Podział i rodzaje morfologiczne chromosomów

Post autor: Agrel3517 »

Zbiór zadań Witowskiego biologia część 3 np zadanie 21 i 22 na stornie 14 i 15. Dalej też można znaleźć kilka zadań zahaczających o ten temat
Awatar użytkownika
Agrel3517
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2017, o 10:53

Re: Podział i rodzaje morfologiczne chromosomów

Post autor: Agrel3517 »

a ciekawość swoją drogą
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości