Biologia- matura

Opinie i pomoc w wyborze odpowiedniej literatury przygotowującej do matury podstawowej i rozszerzonej z biologii. Wykaz książek do nauki biologii
belmondo111
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2017, o 18:44

Biologia- matura

Post autor: belmondo111 »

witam, mam pytanie otoz jestem w 2 LO (tryb zaoczny), od razu po szkole zawodowej wszedlem na 2gi rok liceum. Biologii nie mam i juz nie bede mial, ostatni raz uczylem sie jej w zawodowce jednak srednio to szlo. Zaczynam sie powaznie zastanawiac nad matura z biologii i studiami na kierunku RM (ratownictwo med.) Chcialbym prosic o rady, od jakich ksiazek powienienem zaczac, zeby miec podstawy, no i powoli w gore Zostal jeszcze rok, jednak mam wielkie zaleglosci . Licze na pomoc dzieki z gory.
celstomatologia2017
Posty: 121
Rejestracja: 26 wrz 2016, o 21:45

Re: Biologia- matura

Post autor: celstomatologia2017 »

Zacznij od podręczników- to będzie Twoja baza. Bardzo fajne podręczniki do biologii wydało wydawnictwo z nowej ery. Rób dany temat z danego działu, po nim masz pytania do niego, to je rób, a potem dany dział rób w zeszycie ćwiczeń, które powstały do podręczników. Jak już to przerobisz, możesz poczytać coś bardziej rozwijającego. Jest mnóstwo filmików na YT, gdzie tłumaczone są trudne działy takie jak metabolizm, genetyka, fotosynteza. Warto przejrzeć.
Skoro masz tak duże braki to musisz od tego zacząć. Późnij kup zbiory zadań do matury. Zacznij od prostszych takich jak np. Teraz matura 2017, tam masz zadania i komentarze do każdego typu zadań, fajnie można się doedukować w rozwiazywaniu danego typu zadania. Jak go skończysz to przerób 5 zeszytów Czarnockiego. Tam są super wytułmaczone np. doświadczenia biologiczne, jak formułować hipotezy, tezy, jak tworzyć próby kontrolne itd.
Żeby napisać dobrze maturę z biologii, a na ratownictwo fajnie byłoby mieć tak ok. 70% z rozszerzenia, żeby się pewnie dostać musisz umieć myśleć biologicznie, formułować odpowiedzi zgodnie z kluczem. Więc jak poczujesz się w miarę pewnie z wiedzą rób matury. Najlepiej jak najwięcej, ale jak niestarczy czasu to skup się na arkuszach od 2014 roku- wcześniejsze są prostsze. Po rozwiazaniu akrusza swoje odpowiedzi porównuj bardzo dokładnie z odpowiedziami z klucza i próbuj nauczyć się ich pisania odpowiedzi.
Myśle, że pomogłem co nie co Powodzenia
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Biologia- matura

Post autor: Cappy »

celstomatologia2017, Z tymi 70% bym nie przesadzał, na co jak na co, ale na ratownictwo progi nie są duże. Jeszcze bym się przyczepił do podręcznika, według mnie jest wiele lepszych podręczników niż ten nowej ery, np. PWNu, ale to jest moje zdanie. Do reszty się zgadzam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość