Zadanie 25, OKE Poznań, styczeń 2017

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Zadanie 25, OKE Poznań, styczeń 2017

Post autor: pesel »

Niech mi ktoś wytłumaczy jak stwierdzili (bez miareczkowania), że najmniej wolnych kwasów tłuszczowych będzie w tristearynianie glicerolu? Czy ktoś nie pomylił tego z liczbą zmydlania?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadanie 25, OKE Poznań, styczeń 2017

Post autor: lukasz471 »

Jest to rzeczywiście pomieszanie z poplątaniem. Wg autorów zakładamy, że cały tłuszcz zawarty ulega hydrolizie i powstałe z niego kwasy tłuszczowe ulegają zobojętnieniu przez wodorotlenek. I dlatego, że tristearynian glicerolu jest najcięższy, to w 1 gramie tego związku znajdzie się najmniej moli kwasów tłuszczowych, a więc ilość wodorotlenku na ich zobojętnienie będzie najmniejsza. Tak zakładali autorzy.
Jednakże, każdy tłuszcz ma inną podatność na psucie się wskutek hydrolizy przy udziale bakterii i powietrza. Trudno powiedzieć, który z nich jest bardziej, a który mniej podatny na psucie. Jeżeli rozważymy to zadanie teoretycznie to rzeczywiście łatwo można odpowiedzieć, jednakże jeżeli ktoś zacznie szukać jakichś elementów budowy, które by miały przełożenie na trwałość tluszczy, to polegnie. Mogli to zadanie ułożyć troszkę inaczej, ażeby nie było takiej zagwostki. Gdyby napisali, że po 1 gramie każdego tłuszczu poddano całkowitej hydrolizie a następnie badano te liczby kwasowe, to nie byłoby problemu z potencjalną analizą trwałości przez maturzystów. A zresztą, czy teraz bromatologii nie ma przypadkiem w toku liceum? :d
pesel

Re: Zadanie 25, OKE Poznań, styczeń 2017

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:Wg autorów zakładamy, że cały tłuszcz zawarty ulega hydrolizie i powstałe z niego kwasy tłuszczowe ulegają zobojętnieniu przez wodorotlenek. I dlatego, że tristearynian glicerolu jest najcięższy, to w 1 gramie tego związku znajdzie się najmniej moli kwasów tłuszczowych, a więc ilość wodorotlenku na ich zobojętnienie będzie najmniejsza. Tak zakładali autorzy.
Niestety nie wiem co zakładali autorzy. Nie wiem co chcieli napisać. Wiem co napisali. Wiem również jak powstała odpowiedź z klucza i wiem, że ma się nijak do treści zadania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości