konfiguracja powłok walencyjnych

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
sama chemia
Posty: 6
Rejestracja: 2 mar 2017, o 16:29

konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: sama chemia »

Witam uprzejmie!

Mam pytanie, czy wie ktoś na czym polega konfiguracja powłoki walencyjnej jakiegoś atomu? Chodzi mi o na przykład 2s^2 2p^2 ("^ znaczy na górze, w sensie taka np. mała dwójka na górze ).
Za wszelką pomoc z góry dziękuję
sama chemia
Posty: 6
Rejestracja: 2 mar 2017, o 16:29

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: sama chemia »

Proszę o pomoc
sama chemia
Posty: 6
Rejestracja: 2 mar 2017, o 16:29

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: sama chemia »

anulina
Posty: 19
Rejestracja: 22 lut 2017, o 08:50

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: anulina »

Jest to rozmieszczenie elektronów na ostatniej (walencyjnej) powłoce czyli elektronów biorących udział w tworzeniu wiązań (w przypadku pierwiastków bloku d elektrony walencyjne rozmieszczone są na ostatniej podpowłoce s i przedostatniej d)

W podanym przez Ciebie przykładzie 2s^2 2p^2 na podpowłoce 2s mamy 2 elektrony i na 2p - też 2 elektrony.
sama chemia
Posty: 6
Rejestracja: 2 mar 2017, o 16:29

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: sama chemia »

Dziękuję pięknie!

Ale jeśli mogę jeszcze spytać, czy mogłabyś/mógłbyś wytłumaczyć mi co to jest podpowłoka i przedostatnia powłoka d? Wybacz mi moją niewiedzę, ale kto pyta nie błądzi, prawda?
anulina
Posty: 19
Rejestracja: 22 lut 2017, o 08:50

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: anulina »

Pierwiastki grup głównych (blok s i p) mają elektrony walencyjne na ostatniej powłoce np. konfiguracja elektronów walencyjnych siarki 3s^2 3p^4.

A konfiguracja elektronów walencyjnych np. żelaza (z bloku d) wygląda tak: 4s^2 3d^6

Powłoka - zbiór elektronów o zbliżonej wartości energii podpowłoka - zbiór elektronów o tej samej energii. Powłoka składa się z podpowłok. Liczba podpowłok w powłoce = nr powłoki itd, ale to wszystko jest w książkach:)
sama chemia
Posty: 6
Rejestracja: 2 mar 2017, o 16:29

Re: konfiguracja powłok walencyjnych

Post autor: sama chemia »

Bardzo Ci dziękuję Poczytam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości