Hydroliza kiedy dwie strzałki?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
japecznikow
Posty: 59
Rejestracja: 8 lut 2016, o 00:31

Hydroliza kiedy dwie strzałki?

Post autor: japecznikow »

Więc z tego co czytałem przy wszystkich hydrolizach pisze się strzałki w obydwie strony, jedynymi wyjątkami jest sytuacja gdzie na wskutek hydrolizy wydziela się gaz lub wytrąca się osad np.

Hydroliza NH4Cl: (wydzieli się gaz)
NH4 + H2O NH3 (ze strzałką w góre) + H3O+
albo wersja z dwoma strzałkami (która ja preferuje bo wole pisać H+ niż H3O+)
NH4 + H2Olt NH3*H2O + H+

Hydroliza FeCl3: (wydzieli się osad)
Fe2+ + 2H2O Fe(OH)2 (ze strzałka w dół) + 2H+

I teraz pytanie: czy ja to dobrze rozumiem? Czy powinienem wiedzieć coś jeszcze?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Hydroliza kiedy dwie strzałki?

Post autor: lukasz471 »

[quote="japecznikow"]Więc z tego co czytałem przy wszystkich hydrolizach pisze się strzałki w obydwie strony, jedynymi wyjątkami jest sytuacja gdzie na wskutek hydrolizy wydziela się gaz lub wytrąca się osad np.

Hydroliza NH4Cl: (wydzieli się gaz)
NH4 + H2O NH3 (ze strzałką w góre) + H3O+
albo wersja z dwoma strzałkami (która ja preferuje bo wole pisać H+ niż H3O+)
NH4 + H2Olt NH3*H2O + H+

Hydroliza FeCl3: (wydzieli się osad)
Fe2+ + 2H2O Fe(OH)2 (ze strzałka w dół) + 2H+

Czy napiszesz jedną czy dwie, uznają Ci. Z tym osadem Fe(OH)2 to jest różnie. Wszystko zależy od stężenia FeCL3. Może powstać osad, albo może iloczyn rozpuszczalności nie zostać przekroczony i wtedy osad nie powstanie. Logicznie jest pisać jedną strzałkę przy tej reakcji, to prawda. Ale nie ma to większego znaczenia w kontekście matury.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości