Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: jarud »

Moje pierwsze próby ze stackami, po ok. 10-12 zdjęć za każdym razem. Powiększenie 600x. Skorupka ameby i okrzemka.
Załączniki
16.jpg
17.jpg
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Mam pytanie jak można spreparować ludzką skórę by coś logicznego zobaczyć ?
Próbowałem na różne sposoby i nic ciekawego nie zobaczyłem, co najwyżej takie coś x100
(bez imersji bo się tak tylko bawiłem)
:
Załączniki
x100
x100
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

"Pogrzebac troszke patyczkiem do uszu po scianach policzkow od srodka - komorki nabłonka

Czasem jak skora jest bardzo sucha to schodzi takimi bardzo cienkimi warstewkami - mozna fajnie zobaczyc pory.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

planapo pisze:"Pogrzebac troszke patyczkiem do uszu po scianach policzkow od srodka - komorki nabłonka
O tak ja to testu DNA Dzięki - muszę spróbować.
planapo pisze:Czasem jak skora jest bardzo sucha to schodzi takimi bardzo cienkimi warstewkami - mozna fajnie zobaczyc pory.
To u mnie chyba tylko występuję to jak się słońcem za bardzo zjaram - więc pozostaje czekać do lata.
Mam czasem troszkę przy podstawie paznokcia, ale widać zbyt grubą.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: Larsonik »

Pierwsze kroczki, pierwsze zdjęcia, proszę o krytykę, rady, bo tak prawdę mówiąc, to błądzę we mgle.
Załączniki
mech jaszczur.jpg
artemia salina.jpg
mech lodyga.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Wrzucaj mniejsze - szerszy bok najwyzej 1000-1500 px i 1 MB max inaczej raz ze muli a dwa rozwala okno na szerokosc 3 ekranow (co jest pewnie po stronie forum, ale ze nikt go nie adminuje to jest jak jest)

Jak na pierwsze osiagnales sporo. Pierwsze i osstatnie mi sie podobaja, ewentualnie zobacz na ustawienie balansu bieli - daj automat, albo sztuczne swiatlo.

Drugie to rozumiem ze bylo ciemne pole? Jesli tak to jest troche bardziej wymagajace, ale do zrobienia.

I przypomnij jaki masz sprzet bo nie pamietam.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: Larsonik »

Jasne, przepraszam, nie wiedziałem. Mi nie rozwala na szczęście okna, niezależnie od rozmiarów, ale dostosuję się. Z tego co wiem, to zależne to jest też od rozdzielczości monitora.

Mam Studara, dokładnie tego: allegro.pl/mikroskop-pzo-studar-b-oswietlenie-lm2-w-skrzynce-i6716545796.html

Jeśli chodzi o aparat, to tu jest lepiej, bo Nikon D80. Mam możliwość ustawiania temperatury barwowej i bawię się tym. Na automatycznym mi wychodził zdecydowanie nieprzyjemny bilans bieli. Zastanawiam się też, czy lepiej zwiększyć czułość ISO, a skrócić czas naświetlania, czy moze lepiej wydlużyć a ISO zmniejszyć? Zauważyłem też, ze na większych powiększeniach bilans bieli się zaburza i zeby utrzymać ten sam, muszę zmniejszyć temperaturę barwową.

Nie mam żadnego kondensora, więc ta artemia była po prostu oświetlona lampką biurkową. Rozumiem, że z takiego ustawienia za wiele nie wyciągnę .

Wczoraj pobawiłem się trochę z wątrobowcem, bardzo przyjemny do oglądania. Jądra mi się podobają na ostatnim. Jak tak teraz patrzę, to faktycznie kolorystyka trochę zbyt ciepła, na podglądzie w aparacie wygląda to troszkę inaczej.
Załączniki
stawonog.jpg
watrobowiec2.jpg
watrobowiec.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

ISO - zalezy - jak focisz ruchome obiekty i zalezy na jak najszybyszym czasie to wtedy warto kombinowac.

Co do zewnetrznego oswietlenia - u mnie daje rade iso 400, z rzadka 800 przy dwoch lampkach z ikei. Sprobuj np latarki ledowej albo swiatelka rowerowego jak masz.

Wygladaja na zbyt cieple. BF w ogole jest ciezkie do focenia. I ja temperature koryguje w PS.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: Larsonik »

Dzisiaj zaangażowałem drugą lampkę (może nawet jest z ikei) i zrobiło się od razu jaśniej. Zastanawiam się, czym jest spowodowane to, że na obiektywnie x10, a na x40 tym bardziej, przy takim swietle ciężej jest złapać ostrość, niż przy takim klasycznym, od dołu. Np. na tym śmiesznym urwistku, który mi ciągle przypomina żółwia, za chiny ludowe nie mogłem złapać ostrości. Na drugim zdjeciu pseudocyfelle tarczownicy bruzdkowanej i wychodzące z nich urwistki (bohater ostatniego zdjecia).

Temperatura zdjęć chyba się już poprawiła. Na aparacie dalej ją koryguję, z tym że teraz mam swiadomość, że na tym wyświetlaczu trochę zimniejsze zawsze mi się wydaje.

Widziałem tez, chyba u Ciebie planapo, że na tych lampkach z ikei masz przyczepione jakby połówki piłeczki od pingponga. W jakim to celu?

Chyba mam brudny obiektyw. Na tym zdjęciu nitkowatych sinic je widać, pojawiają się tylko jak używam obiektywu x40, niezależnie od okularu. Jak ewentualnie mogę go wyczyścić?

I dlaczego te zdjecia spod x40 zawsze takie ciemne wychodzą?
Załączniki
kropki.jpg
pseudocyfele.jpg
soredium zolw.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Larsonik pisze:Zastanawiam się, czym jest spowodowane to, że na obiektywnie x10, a na x40 tym bardziej, przy takim swietle ciężej jest złapać ostrość, niż przy takim klasycznym, od dołu.
Glebia ostrosci spada wraz z NA i powiekszeniem obiektywu 40x wymaga bardzo cienkiego preparatu klasyczny biologiczny 40/0,65 nie nadaje sie do swiatla odbitego. Pobaw sie z lampkami przy obiektywach 5x i 10x.

Temperature ja ostatecznie podciagam na kompie. Filtr NCB11 pomaga (neutral color balance).
Widziałem tez, chyba u Ciebie planapo, że na tych lampkach z ikei masz przyczepione jakby połówki piłeczki od pingponga. W jakim to celu?
Dyfuzor. Rozprasza swiatlo, eliminuje bliki. Mozna to zrobic nawet z papieru. Podpiac na lampke albo dac naokolo preparatu - jak kto woli.
Chyba mam brudny obiektyw.
Pokręć nim wokol wlasnej osi to upewnisz sie czy na pewno to obiektyw jest brudny. To samo - w celu znalezienia brudow - mozna zrobic z innymi elementami.
I dlaczego te zdjecia spod x40 zawsze takie ciemne wychodzą?
Im wyzsze powiekszenie obiiektywu tym mniej swiatła wpuszcza". Na poczatek nie za bardzo polecam 40x, ten obiektyw do satysfakcjonujacych efektow wymaga bardzo cienkiego preparatu.
andrzejk
Posty: 12
Rejestracja: 31 sty 2017, o 21:46

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: andrzejk »

"Coś w kontraście zmiennym, ob. 40x, foto przez okular.
Czym ten coś jest?

mało ostre - to wiem, ale czy na oko KFZ jest dobrze ustawiony?
Załączniki
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zobacz wycentrowanie pierscieni fazowych bo jest przejscie tonalne na tle.

Do testu KF na 40x polecam maksymalnie cienki preparat - krew, okrzemki, pojedyncze glony.

A upolowales wrotka Philodina.
andrzejk
Posty: 12
Rejestracja: 31 sty 2017, o 21:46

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: andrzejk »

Dzięki za info. Strasznie ruchliwa i żarłoczna bestia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości