Kamera dla mikroskopu PZO Biolar

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
mbrylski
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2017, o 20:22

Kamera dla mikroskopu PZO Biolar

Post autor: mbrylski »

Witam Wszystkich

Po przeczytaniu poradnika zdecydowałem się na zakup mikroskopu PZO Biolar. Niestety ale pojawił się problem, może nie z mikroskopem ale moim wzrokiem. Mam dość poważną wadę i oczy szybko się męczą co nie pozwala zbyt długo prowadzić obserwacji. W związku z powyższym chciałbym zakupić kamerkę która będzie podłączona do laptopa tak abym mógł spokojnie pracować. Przyda się również do robienia zdjęć i kręcenia filmików.

Mikroskopu używam do badań wody morskiej w akwariach. Więc raczej większe powiększenia wchodzą w grę. Przy zakupie skłaniam się w stronę importu z USA lub Chiny. Przeglądając ebay ceny są dość atrakcyjne ale czy te kamerki są ich warte? Chciałbym przeznaczyć około 400-500zł.

Dodam jeszcze że raczej nie chcę lustrzanki.
Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Kamera dla mikroskopu PZO Biolar

Post autor: jacekp-bio »

Witaj,

Drugą pozycję na spokojnie Pomiń (jeżeli nie wszystkie), miałem takie cudo niestety:

1) szum, niczym fale morskie o północy

2) bardzo szybko pojawiły się martwe pola w kamerze i przebarwienia

3) po n-tym zamontowaniu gwint zatarł się (wersja z gwintem)

4) problemy z instalacją oprogramowania pod Windows 7 / 8 / 8.1 (kamerka miała oprogramowanie pod Windows XP i za żadne cuda sterowniki nie chciały ruszyć pod Windows 7. Nie tylko problemy z driverami, ale i złe tłumaczenie na język angielski, zaś błędy instalacji / programu wyświetlane były po chińsku . Ustawienia kamery, gdzie Masz zapisane że jest AUTO to jest AUTO, ręczna zmiana może być niemożliwa (a to utrudni pracę). Miałem też problemy nawet z wirtualnym XP. Unikaj kamer gdzie nie podają wersji systemu operacyjnego, po prostu jak nie ma Windowsa 7 to cudów nie będzie i jest ryzyko, że nie będzie driverów.

5) Jakość fotografii kiepska, czas przesyłu danych przy maksymalnej rozdzielczości właściwie wykluczał obserwację ruchomych obiektów / nagrywania filmów. Dało się pracować przy 800x600 i tak skakało :-(. To jest główna wada tanich kamerek - USB 1.0 / USB 2.0. Może wersja z USB 2.0 da radę - jednak trzeba się upewnić. Specyfikacja USB 2.0 może być loterią, nie zawsze musi się pokrywać z szybkością transferu, moje pomiary (na mojej USB 2.0) dawały mniej jak USB 1.0 ( jednak więcej od emulowanego rs232). Dla przykładu RS 232 mógł mieć maksymalnie 100kbps / USB 1.0 to około 12mbps, zmierzona na kamerce MAX 2mbps. Można sobie darować taki transfer.

6) Jakość obudowy zła, krzywo przycięte elementy.

7) Te kamerki są idealne do binokularów przy serwisach komputerowych / sprzętowych do obserwacji PCB i dokumentacji technicznej,
mbrylski
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2017, o 20:22

Re: Kamera dla mikroskopu PZO Biolar

Post autor: mbrylski »

Dzięki za informację. Właśnie druga wydawała się pod kątem specyfikacji całkiem dobra 1280×[at] powinno zapewnić całkiem dobra obserwację a jednak nie.

Swoją drogą przeglądając specyfikacje kamer mam wrażenie że ich rozwój zatrzymały się kilka lat temu. Dziś spokojnie przeciętna smartfonowa kamera je miażdży.

Może ktoś może polecić sprawdzoną kamerę. Nie upieram się przy tych modelach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości