Wzory rzutowe, projekcyjne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Wzory rzutowe, projekcyjne

Post autor: Larsonik »

Jak przejść z wzoru rzutowego na projekcyjny? Zdaje się, ze nie bardzo rozumiem te rzutowe, bo w przeciwnym wypadku chyba byłoby to dość oczywiste . Problem się pojawił przy robieniu zadania 29. z Tutora 2015r. - nie wiem, jak okreslić, czy jest to szereg L czy może D. Poza tym, jak określić szereg, jesli nawet mamy ten wzór projekcyjny, ale chiralny atom węgla ma dwa różne podstawniki, a nie np. jeden i wodór?

Nie bardzo też rozumiem odpowiedzi do zadania 27. b) z tego samego arkuszu. Dlaczego ta para elektronów z azotu delokalizuje się? Podobne pytanie - w jaki sposób wiązanie estrowe w kwasie acetylosalicylowym polaryzuje wiązanie O-H w grupie karboksylowej?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Wzory rzutowe, projekcyjne

Post autor: lukasz471 »

Możesz podesłać arkusz i odpowiedzi na maila, bo tutor chroni te swoje dzieła jakby były coś warte i nie ma ich w necie. A wg mnie są bardzo mało warte i niematuralne.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Wzory rzutowe, projekcyjne

Post autor: Larsonik »

Najmocniej przepraszam! Coś mi się w glowie pokiełbasiło, oczywiście chodziło o arkusz z 2016 roku. Wybacz, jeśli przez to straciłeś czas na szukanie go .
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Wzory rzutowe, projekcyjne

Post autor: boffin13 »

Jeśli poszperasz na youtube, to jest tam filmik samego Tutora który wyjaśnia jak zrobić te zadania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości