Przedstawianie klatkowe na podstawie liczb kwantowych

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Sziq
Posty: 1
Rejestracja: 6 kwie 2017, o 00:09

Przedstawianie klatkowe na podstawie liczb kwantowych

Post autor: Sziq »

Pomożecie?
Mam następujące zadanie:
Przestaw klatkowo następujące elektrony:
n=2
l=1
m= 0
s= -1/2

(podaję jeden przykład, bo zależy mi po prostu na wytłumaczeniu tego na przykładzie)

Wiem jak określić liczby kwantowe dla zaznaczonego w zapisie elektronu, nie wiem natomiast jak zrobić to w odwrotną stronę, czyli stworzyć zapis klatkowy dla określonych liczb kwantowych.

Jak ja to widzę:
l= 1, rysuję więc 3 kratki, dla powłoki p
m= 0, chodzi więc o elektron pośrodku
ms= +1/2- strzałka skierowana w górę.

Pytanie teraz, czy po prostu rozrysowuje sobie tak jak napisałam- 3 kratki i zapełniam je według swojej fantazji i zaznaczam odpowiedni elektron?
(według swojej fantazji bo nie wiem ile w sumie mam rozmieścić elektronów? może to być 3 a może być ich 5 czy 6? Czy umyka mi gdzies jakaś informacja, na temat ich ilości?
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Przedstawianie klatkowe na podstawie liczb kwantowych

Post autor: Nojestem »

Sziq pisze:Jak ja to widzę:l= 1, rysuję więc 3 kratki, dla powłoki pm= 0, chodzi więc o elektron pośrodkums= +1/2- strzałka skierowana w górę.
Sziq pisze:Pytanie teraz, czy po prostu rozrysowuje sobie tak jak napisałam- 3 kratki i zapełniam je według swojej fantazji i zaznaczam odpowiedni elektron?(według swojej fantazji bo nie wiem ile w sumie mam rozmieścić elektronów? może to być 3 a może być ich 5 czy 6? Czy umyka mi gdzies jakaś informacja, na temat ich ilości?
Nie rysujesz x elektronów, bo masz podane konkretnie położenie jednego elektronu. Weźmy sobie np. oribtal 4s2 - chcesz jego elektrony opisać liczbami kwantowymi no to będzie to tak wyglądało:

I)n=4 l=0 m=0 ms=-1/2 II) n=4 l=0 m=0 ms=+1/2
Klatkowo to wiesz : 1 KRATKA i w kratce strzałka w dół (-1/2) (I) i strzałka w górę (+1/2) (II)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość