Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

meridon123 pisze:Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego jest Zn + HNO3 Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H2O, a nie normalnie Zn + 2HNO3Zn(NO3)2 + H2?
To niestety nie jest tak, że kwasy utleniające działają w nietypowy sposób tylko z metalami szlachetnymi. Ich siła utleniająca zależy od przede wszystkim od dwóch czynniików: od temperatury i od stężenia. Tak naprawdę każdy metal reaguje na kilka różnych sposobów, ale my zazwyczaj zapisujemy jedynie reakcje wiodącą. DLa przykładu cynk z kwasem azotowym rozcieńczonym da NH4+, a w większych stężeniach daje NO lub NO2. Nie oznacza to jednak, że przy większych stężeniach powstaje jedynie NO2. TA reakcja jest preferowana, ale NH4+ też będzie powstawał w pewnej ilości. Niestety trzeba się tego na pamięć wyuczyć. W temacie Reakcje metali z kwasami i wodą (tabelka) masz wypisane te reakcje które wypadałoby znać
meridon123
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2016, o 19:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: meridon123 »

Dziękuję Ci bardzo za zwięzłą i zrozumiałą odpowiedź. Od razu widać, że mój imiennik
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Hey, mam pytanie odnośnie kilku zadań z Materiału ćwiczeniowego z chemii
zobacz-ten-plik.pdf
(1.18 MiB) Pobrany 21 razy
Zadanie 7.3. pkt. c
Dlaczego po dodaniu KWASU do żółtego chromianu(VI) magnezu kolor nie zmienia się?
Jak zmienia się azotan(V) baru po dodaniu kwasu?

Zadanie 27.
Do stężenia H+ doliczyłem dodatkowo stężenie kationów pochodzących z dysocjacji wody. Moje pH=6,9. Dlaczego wg klucza nie powinno doliczać się tych stężeń, skoro stężenia jonów pochodzących z substancji organicznej są tak niskie?

Zadanie 29.3.
Zawsze mam z tym problem. Skoro cząsteczka posiada oś symetrii, to dlaczego w ogóle tworzy stereoizomery?

Zadanie 31.
Które związki wielofunkcyjne (na poziomie maturalnym) ulegają polikondensacji?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Liam pisze:Zadanie 27.
Do stężenia H+ doliczyłem dodatkowo stężenie tych kationów pochodzących z dysocjacji wody. Moje pH=6,9. Dlaczego wg klucza nie powinno doliczać się tych stężeń, skoro stężenia jonów pochodzących z substancji organicznej są tak niskie?
Nie rozumiem co masz na myśli. To, że jest to związek organiczny nie ma większego znaczenia. W zadaniu masz podane stężenie jonów OH-, więc jakby tą część zdysocjowaną. Jakie stężenie kationów z dysocjacji wody? W roztworze wodnym [H+] x [OH-] = 1*10-14. Tak więc jeżeli stężenie jednych jonów jest większe, drugich musi być mniejsze. Można podstawić dane pod wzór czyli:
[H+] x 8*10-7 = 1*10-14 i z tego wyliczyć stężenie jonów H+ a następnie pH.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

lukasz471 pisze:
Liam pisze:Zadanie 27.
Do stężenia H+ doliczyłem dodatkowo stężenie tych kationów pochodzących z dysocjacji wody. Moje pH=6,9. Dlaczego wg klucza nie powinno doliczać się tych stężeń, skoro stężenia jonów pochodzących z substancji organicznej są tak niskie?
Nie rozumiem co masz na myśli. To, że jest to związek organiczny nie ma większego znaczenia. W zadaniu masz podane stężenie jonów OH-, więc jakby tą część zdysocjowaną. Jakie stężenie kationów z dysocjacji wody? W roztworze wodnym [H+] x [OH-] = 1*10-14. Tak więc jeżeli stężenie jednych jonów jest większe, drugich musi być mniejsze. Można podstawić dane pod wzór czyli:
[H+] x 8*10-7 = 1*10-14 i z tego wyliczyć stężenie jonów H+ a następnie pH.
*z autodysocjacji wody - tak powinienem był napisać
Do stężenia kationów z roztworu dodałem stężenie kationów z autodysocjacji wody (w końcu to roztwór wodny), czyli
0,125*10-7+10-7=1,125*10-7.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Nadal nie rozumiem. Woda ulega autodysocjacji wg równania H2O + H2Olt= H3O+ + OH-
Jeżeli masz czystą wodę, to stężenie jonów OH- i H+ jest takie same i wynosi 1*10-7. Jednakże, jeżeli roztwór staje się zasadowy, czyli np do wody dodasz wodorotlenku, to autodysocjacja wody zgodnie z regułą przekory przesuwa się w lewo. Prowadzi to do spadku stężenia H+, tak aby iloczyn jonowy wody wynosił 1*10-14, bo w roztworze wodnym w temperaturze pokojowej musi on być zachowany. W żadnych zadaniach nie doliczamy jonów H+ czy OH- pochodzących z autodysocjacji.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

lukasz471 pisze:W żadnych zadaniach nie doliczamy jonów H+ czy OH- pochodzących z autodysocjacji.
Jak to? Wtedy można by było stwierdzić, że np. roztwór mocnego kwasu o stężeniu 10-8 M jest zasadowy.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Liam pisze:
lukasz471 pisze:W żadnych zadaniach nie doliczamy jonów H+ czy OH- pochodzących z autodysocjacji.
Jak to? Wtedy można by było stwierdzić, że np. roztwór mocnego kwasu o stężeniu 10-8 M jest zasadowy.
Aha, rozumiem o co ci chodzi. Roztwór kwasu o takim stężeniu to z praktycznego punktu widzenia nie jest kwas, a homeopatia. haha. Tam praktycznie nie ma kwasu i dlatego można powiedzieć, że pH równa się mniej więcej 7, albo twoim językiem należy dodać jony H+ pochodzące z autodysocjacji wody. Tak więc wtedy kiedy wynik wychodzi dla kwasów zasadowy i dla zasad kwasowy to trzeba dodać jony pochodzące z autodysocjacji wody, a w innych przypadkach nie ma to znaczenia.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Ok, już rozumiem, dzięki.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Liam pisze:Zadanie 31.
Które związki wielofunkcyjne (na poziomie maturalnym) ulegają polikondensacji?
Na pozioie liceum dobrze żebyś wiedział o poliestrach i poliamidach.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

lukasz471 pisze:
Liam pisze:Zadanie 31.
Które związki wielofunkcyjne (na poziomie maturalnym) ulegają polikondensacji?
Na pozioie liceum dobrze żebyś wiedział o poliestrach i poliamidach.
Wydaje mi się, że prosiłem o pomoc, a nie o jakieś uświadamianie.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

No to napisałem Ci przecież które To może wymienię tak: poilkwasy + polialkohole = poliestry
polikwasy + poliaminy = poliamidy hydroksykwas + hydroksykwas = poliester aminokwas+aminokwas = poliaminokwas Resztę powinni Ci podać wraz z tekstem wprowadzającym, bo polikondensatów jest mnóstwo.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

lukasz471 pisze:No to napisałem Ci przecież które To może wymienię tak: poilkwasy + polialkohole = poliestry
polikwasy + poliaminy = poliamidy hydroksykwas + hydroksykwas = poliester aminokwas+aminokwas = poliaminokwas Resztę powinni Ci podać wraz z tekstem wprowadzającym, bo polikondensatów jest mnóstwo.
Właśnie o to chodziło, bo nie byłem po prostu pewien. Bardzo dziękuję.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 2 gości