Zadanie ze stałą równowagi

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Zadanie ze stałą równowagi

Post autor: Noroelle »

W naczyniu zamkniętym o objętości 100dm3 umieszczono 2 mole wodoru i 0,5 mola par bromu. Po zainicjowaniu reakcji ustalił się stan równowagi, której przebieg ilustruje równanie:

H2+Br2 2HBr

Stała równowagi reakcji w warunkach jej prowadzenia K=4.

Otrzymany w reakcji bromowodór HBr wprowadzono następnie do 400g 11,2% roztworu wodorotlenku potasu, w wyniku czego przebiegła reakcja:

HBr+KOH KBr+H20

Oblicz pH roztworu otrzymanego po zmieszaniu bromowodoru z roztworem wodorotlenku potasu.

Obliczyłam stężenie bromowodoru, a także mole KOH i wyszło mi, że stężenie H+ wynosi 0,8, a stężenie OH- 0,08. Niestety, w odpowiedziach podane jest, jakoby pH równa się 7, więc wnioskuję, że gdzieś popełniłam jakąś gafę w obliczeniach, jednak nie mogę jej nigdzie znaleźć. Ktoś inny może ją zauważy :")
pesel

Re: Zadanie ze stałą równowagi

Post autor: pesel »

Skoro zarówno KOH jak i HBr było po 0.8 mola to się wzięło i zobojętniło, a że sól jest solą mocnego i mocnej to nie ma hydrolizy i pH=7.
Noroelle
Posty: 14
Rejestracja: 13 lut 2017, o 13:12

Re: Zadanie ze stałą równowagi

Post autor: Noroelle »

c
pesel pisze:Skoro zarówno KOH jak i HBr było po 0.8 mola to się wzięło i zobojętniło, a że sól jest solą mocnego i mocnej to nie ma hydrolizy i pH=7.
Dziękuję c:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości